Najlepsze sposoby na negocjowanie ceny nieruchomości

Najlepsze sposoby na negocjowanie ceny nieruchomości

Planujesz kupić dom lub mieszkanie? Kiedy znajdziesz już wymarzone ogłoszenie i umówisz się z właścicielem, kolejnym krokiem będą negocjacje. W tym artykule przeczytasz, co zrobić, aby uzyskać satysfakcjonującą cenę nieruchomości. 

Przeanalizuj rynek nieruchomości 

Na stronach internetowych z ogłoszeniami sprawdź, ile są warte podobne mieszkania w danej okolicy. Dzięki temu będziesz mieć rozeznanie w temacie, większą znajomość realiów i tym samym argumenty podczas negocjacji. 

Przy analizie weź pod uwagę m.in.: 

  • lokalizację i sąsiedztwo nieruchomości,
  • standard mieszkania i materiały z jakich wykonano jego wykończenie, 
  • metraż, wielkość i liczbę pokoi,
  • wiek lokalu,
  • dostęp do garażu/parkingu,
  • cenę przyszłego czynszu,
  • prognozy co do rachunków za prąd i ogrzewanie. 

Nieruchomość, którą ostatecznie kupisz, powinna mieć porównywalną cenę do innych podobnych lokali, niezależnie od tego, czy jest to Twój wymarzony dom, czy tylko tymczasowe miejsce zamieszkania. 

Opieraj się na faktach  

Podczas negocjacji przedstaw sprzedającemu argumenty oparte na faktach, które uzasadniają Twoją ofertę. Zaprezentuj mu na przykład wyniki badań rynku nieruchomości, pokaż podobne ogłoszenia, zwróć uwagę na mankamenty mieszkania i ewentualne koszty napraw, które będziesz musiał/a ponieść. Wasze rozmowy będą miały wtedy mocne podstawy i nie będą bazować wyłącznie na emocjach, które pojawiają się w czasie negocjacji. 

Szukaj alternatyw 

Miej w zanadrzu inne mieszkania, które chcesz kupić. Pomoże Ci to uniknąć presji. Będziesz mieć poczucie, że masz więcej opcji. Jeśli więc pierwsze negocjacje nie pójdą po Twojej myśli, nie załamiesz się tą sytuacją.

Alternatywne oferty dadzą Ci też większe pole do negocjacji. Właściciel będzie wtedy wiedzieć, że jego mieszkanie nie jest jedynym Twoim wyborem. Pozwoli to na lepsze targowanie ceny. 

Sprawdź swój portfel 

Przed przystąpieniem do negocjacji, oblicz swoje finanse. Określ maksymalną kwotę, jaką możesz przeznaczyć na nowe mieszkanie. Wtedy podczas rozmów z właścicielem nieruchomości, będziesz pewny/a do jakiego punktu możecie dojść. 

Przy okazji będziesz mieć świadomość, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić. O tym, jak obliczyć swoją zdolność kredytową, przeczytasz TUTAJ

Co istotne, rozpocznij negocjacje od niższej oferty niż Twoja maksymalna kwota. Da Ci to możliwość podniesienia ceny w trakcie negocjacji.

Daj sobie czas

Najlepiej jeśli zaczniesz negocjacje w dogodnym dla Ciebie momencie. Dobrze, abyś nie spieszył/a się z podjęciem tak ważnej decyzji. Jeśli bardzo szybko będziesz musiał/a przeprowadzić się do nowego mieszkania (z różnych powodów), dasz sprzedającemu argument za tym, aby nie obniżać ceny. Będzie czuć, że zależy Ci na ekspresowym tempie i pałeczka będzie po jego stronie. 

Unikaj też nadmiernego entuzjazmu wobec nieruchomości. Z tego względu sprzedający może zrezygnować z obniżenia ceny, jeśli zobaczy Twoje emocjonalne zaangażowanie.

Bardzo możliwe, że negocjacje nie zakończą się na jednym spotkaniu. Po burzliwej dyskusji warto zrobić kilka dni przerwy, aby wrócić do tematu ze świeżym umysłem i nowymi argumentami. 

Wzajemny szacunek 

Wolimy rozmawiać z ludźmi, z którymi czujemy nić porozumienia. Tyczy się to również negocjacji. Podczas dyskusji z właścicielem mieszkania, postaraj się poznać jego stanowisko. Atmosfera wzajemnego zrozumienia i uczciwość stworzy bardziej przyjazne otoczenie do osiągnięcia porozumienia.

Nie bój się wycofać

Choć wycofanie się z negocjacji to ostateczny krok, bądź na niego gotowy/a. Pomimo starań, może zdarzyć się, że nie dojdziecie do satysfakcjonującej ceny. 

Czasem zasugerowanie odejścia od stołu negocjacyjnego sprawia, że druga strona zaczyna  mieć bardziej elastyczne podejście. 

Negocjowanie ceny nieruchomości – podsumowanie 

Negocjacje to proces, który wymaga elastycznego podejścia, umiejętności słuchania i asertywności. Obu stronom zależy na tym, aby dojść do wspólnego punktu. 

Jeśli nie chcesz brać udziału w negocjacjach cen nieruchomości, poproś o wsparcie naszego agenta. Może to zrobić w Twoim imieniu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przejść przez proces negocjacji. 

 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Najlepsze sposoby na negocjowanie ceny nieruchomości

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Najlepsze sposoby na negocjowanie ceny nieruchomości

Najlepsze sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości przed sprzedażą