Najlepsze sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości przed sprzedażą

Najlepsze sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości przed sprzedażą

Na rynku nieruchomości jest wiele mieszkań i domów na sprzedaż. Jeśli jesteś sprzedającym, powinieneś więc wyróżnić się na tle konkurencji. W tym artykule przedstawimy Ci kilka prostych sposobów na to, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na potencjalnych kupujących.

Home staging

Co kryje się pod tym hasłem? To przygotowanie domu pod sprzedaż lub wynajem. Obejmuje zmianę wystroju, ustawienie mebli, sprzątanie i inne strategie estetyczne, aby wnętrza i obejście wyglądały jak najlepiej w oczach przyszłych nabywców. Ułatwia to rozpoczęcie procesu sprzedaży i pomaga podnieść wartość mieszkania.

Zacznij od wejścia

Jak wiadomo, liczy się pierwsze wrażenie, a drzwi wejściowe do domu mogą wiele powiedzieć o reszcie domu osobom oglądającym go po raz pierwszy. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wymianę drzwi, upewnij się, że wyglądają jak nowe, poddając je myciu mechanicznemu lub nakładając świeżą warstwę farby. Warto pomyśleć też o nowej klamce czy zamontowaniu numeru domu.

Przed drzwiami

Jeśli zależy Ci na sprzedaży domu jednorodzinnego, zastanów się, jak możesz uaktrakcyjnić przestrzeń przed jego wejściem. Możesz na przykład postawić tam donice z kwiatami i roślinami, które sprawią, że nieruchomość wyda się ciepła i przyjazna.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie wejścia. Dodaj lampki na ścianach, kinkiety lub latarnie w trawniku, które dadzą nie tylko efektywny wygląd, ale też zapewnią bezpieczeństwo po zmroku.

Generalne porządki to podstawa

Wiele osób zwraca uwagę na standard wykończenia mieszkania oraz jego stan techniczny. Przed wystawieniem mieszkania do sprzedaży zwróć więc uwagę na:

 • brudne ściany,
 • kapiące krany,
 • skrzypiące drzwi,
 • odstające gniazdka,
 • spleśniały uszczelniacz w kuchni lub łazience,
 • osadzanie się kamienia na armaturze kuchennej i łazienkowe,
 • nieszczelne okna,
 • zepsute żarówki.

Jeśli zauważysz, że któreś z tych rzeczy wymagają naprawy, nie zwlekaj z ich wymianą. Ukrywanie usterek nie ma większego sensu, bo prawda o nich szybko wyjdzie na jaw.

Pędzel w dłoń

Odświeżenie ścian to dobry sposób na podniesienie wartości nieruchomości. Najlepiej pomaluj ściany na neutralne kolory, bo są one najbardziej atrakcyjne dla kupujących. Warstwa farby może sprawić, że nawet przestarzałe elewacje i wnętrza będą wyglądać świeżo i nowocześnie. Dodatkowo, jest to wcale takie drogie. Przemyśl, czy warto podjąć się tego zadania samemu czy może wynająć do tego fachowca.

Jasne wnętrza a wartość nieruchomości

Duży wpływ na nasze samopoczucie ma odpowiednie oświetlenie. Powinieneś zadbać więc o dobre żarówki i pomalowanie ścian na jasne kolory. Lepiej, aby oglądanie mieszkania przez potencjalnych kupujących odbywało się w świetle dziennym, ale jeśli przyjdą po zmroku lub w ponory dzień, włącz jak najwięcej lamp. Co też istotne, ciemne zasłony w pomieszczeniach nie będą zbyt dobrym pomysłem.

Zadbaj o serce domu

Kuchnie są często głównym przedmiotem zainteresowania wielu kupujących, może to być pierwsza rzecz, którą chcą wymienić lub zapłacić więcej, jeśli nieruchomość ma taką, która im się podoba. Być może nie możesz sobie pozwolić na całkowity remont kuchni, ale przy stosunkowo niewielkim budżecie malowanie szafek lub wymiana uchwytów lub drzwi szafek to świetna alternatywa. Dobre oświetlenie i czyste powierzchnie blatów z pewnością będą ważne dla potencjalnych kupców i wpłyną na wartość mieszkania.

Dekoracje wnętrz

Kiedy nowy właściel lub wynajmujący wprowadzi się do naszego mieszkania, z pewnością urządzi je po swojemu. Jednak podczas oglądania przestrzeni, warto zadziałać na wyobraźnię kupujących. Wartość mieszkania podniosą subtelne dekoracje.

Ciepła i charakteru do sofy, łóżka czy foteli mogą dodać kolorwe poduszki i miękkie koce. Pamiętaj, że lustra optycznie powiększą przestrzeń i dodają jej elegancji i światła. Potencjalni nabywcy zwracają uwagę nie tylko na wygląd wnętrz, ale też na zapach. Być może pomyśl o świeżych kwiatach, które przyozdobią mieszkanie.

Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkania

Duże znaczenie dla wartości mieszkania ma jego bezpieczeństwo. Upewnij się, że drzwi wejściowe są solidne, wykonane z wytrzymałego materiału, na przykład metalu lub solidnego drewna. Zainstaluj także wytrzymały zamek i zawiasy.

Zamontuj oświetlenie zewnętrzne wokół domu, zwłaszcza przy wejściu. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie czujników ruchu, które włączają oświetlenie w reakcji na wykrycie ruchu w okolicy.

Pomyśl nad zainstalowaniem systemu alarmowego. Dobre systemy alarmowe są wyposażone w czujki ruchu, czujki dymu i inne funkcje, które ostrzegają o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Kiedy Twoja nieruchomość będzie wyposażona w systemy zwiększające jej bezpieczeństwo, zyska większą wartość na rynku nieruchomości i z pewnością pomoże Ci to w negocjacji ceny.

Dobre zdjęcia

Kiedy już nasz dom będzie lśnił i wyglądał pięknie, warto zadbać o profesjonalne zdjęcia. Należy pamiętać przy tym o kilku ważnych kwestiach takich jak pora dnia, w której dokumentujemy mieszkanie, wybranie odpowiednich kadrów do zdjęć czy schowanie nadmiernej ilości drobiazgów, które odwrócą uwagę kupującego od samego wnętrza. Zawsze możesz poprosić o pomoc specjalistę, w tym agenta nieruchomości.

W mediach społecznościowych takich jak Instagram czy Facebook znajdziesz wiele inspiracji, co zrobić, aby nieruchomość wyglądała jak z pierwszych stron gazet.

Szczegółowy opis

Profesjonalne zdjęcia to jedno, ale kluczowe znaczenie ma także opis nieruchomości. Potencjalni nabywcy przez podjęciem decyzji o obejrzeniu mieszkania na żywo, najpierw chcą wiedzieć o nim jak najwięcej. Na wartość nieruchomości wpływa między innymi to:

 • czy znajduje się ona na działce budowlanej,
 • jaka jest dokładna lokalizacja nieruchomości,
 • czy wymaga ona kolejnego remontu czy może jest już gotowa do zamieszkania,
 • czy w skład mieszkania wchodzi miejsce parkingowe,
 • czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego,
 • jaki jest rozkład pomieszczeń i liczba pokoi,
 • jakie udogodnienia posiada.

To wszystko i wiele innych czynników wpływa bezpośrednio na cenę mieszkania.

Pierwsze dobre wrażenie w interencie sprawiamy właśnie zdjęciami i szczegółowym opisem. Jeśli chcesz podnieść wartość mieszkania, nie zaniedbaj tych dwóch elementów.

Zależy Ci na dość szybkiej sprzedaży?

Z pewnością teraz już wiesz, że home staging jest bardzo ważny w oczach nabywców, którym zależy na rzetelenych informacjach na temat ich potencjalnego, przyszłego domu, poczuciu bezpieczeństwa i estetyki. Jeśli myślisz nad sprzedażą nieruchomości, oprócz formalności, pomyśl także o dobrej prezentacji wnętrz. To na pewno wpłynie na wyższą cenę.

Zastanawiasz się nad sprzedażą domu lub mieszkania? Skontaktuj się nami. Zaoferujemy Ci kompleksową obsługę sprzedaży oraz pomożemy podnieść wartość Twojego mieszkania lub domu.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Najlepsze sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości przed sprzedażą

Najlepsze sposoby na negocjowanie ceny nieruchomości

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Najlepsze sposoby na zwiększenie wartości nieruchomości przed sprzedażą

Najlepsze lokalizacje dla biur i hal magazynowych: gdzie warto ulokować swoją firmę?