Jak sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?
11 maja 2023

Otrzymanej w spadku, czyli odziedziczonej od spadkodawcy nieruchomości nie trzeba sobie pozostawiać. Można ją sprzedać. W jaki sposób? Czy wiąże się to z poniesieniem dodatkowych opłat?
Czy można sprzedać nieruchomość ze spadku?
Nikt nie będzie Cię zmuszał do tego, byś zachował przepisany Ci w spadku dom czy mieszkanie. Spadkobierca zawsze ma prawo do zbycia nieruchomości przepisanej przez spadkodawcę już od chwili uprawomocnienia się spadku, czyli po 6 miesiącach od momentu jego otwarcia. Spadkobiercy w tym czasie mogą przyjąć lub odrzucić spadek.
Aby móc sprzedać otrzymane w spadku mieszkanie, dom, działkę czy inną nieruchomość, konieczne jest uzyskanie dokumentu potwierdzającego prawo do rozporządzania nimi. Można to zrobić podczas wizyty u notariusza, w formie aktu nabycia nieruchomości w drodze spadku lub na drodze sądowej. W trakcie postępowania, aż do chwili jego zakończenia, nie można zbyć nieruchomości.
Niezbędne dokumenty do dokonania sprzedaży odziedziczonej nieruchomości
Kiedy decyzja o sprzedaży nieruchomości uzyskanej w spadku zostanie podjęta, trzeba przygotować ogłoszenie sprzedaży lub nawiązać kontakt z agentem nieruchomości. Następnym krokiem będzie zgromadzenie dokumentów do sprzedaży mieszkania czy domu pochodzących ze spadku. Wśród nich wymienić należy:
· dokument potwierdzający nabycie spadku,
· akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości,
· zaświadczenie o uregulowaniu podatku od nieruchomości,
· odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
· zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami dotyczącymi nieruchomości.
Najważniejszym dokumentem będzie potwierdzenie nabycia spadku oraz dokument, w którym wszyscy spadkobiercy wyrażają zgodę na sprzedaż nieruchomości.
Podatek od sprzedaży nieruchomości uzyskanej w spadku
Obecnie przepisy fiskalne powodują, że sprzedaż mieszkania pochodzącego ze spadku przed upływem 5 lat liczonych od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę powoduje konieczność opłacenia podatku od nieruchomości w wysokości 19 proc. Jeśli termin ten nie zostanie dochowany, to dochód ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości zostanie obłożony podatkiem, chyba że dochód ten zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe zbywcy.