Czym jest nieruchomość komercyjna?

Czym jest nieruchomość komercyjna?

Na rynku nieruchomości występują różnego rodzaju obiekty, różniące się pomiędzy sobą między innymi przeznaczeniem. Wśród nich można wymienić nieruchomości komercyjne. Czym są nieruchomości tego rodzaju?

Pojęcie nieruchomości komercyjnej

Definicja nieruchomości komercyjnej wskazuje, że masz przy tym do czynienia z budynkami lub lokalami, jakie przeznaczone są do prowadzenia działalności gospodarczej. Są to więc lokale niezamieszkałe, w odróżnieniu od nieruchomości mieszkalnych (lokali zamieszkałych), które przeznaczone są do spełniania potrzeb mieszkaniowych.

Nieruchomość komercyjna z założenia powinna przynosić dochód czy też generować pewne zyski. Każdy taki lokal może być kupowany nie tylko w celach związanych z prowadzeniem własnej firmy, ale również typowo inwestycyjnych – można go na przykład wynajmować innym przedsiębiorcom.

Jakie są rodzaje nieruchomości komercyjnych?

Obecnie na rynku można wyróżnić kilka rodzajów nieruchomości komercyjnych. Sprzedawane są przy tym:

·        nieruchomości biurowe – z przeznaczeniem na biura, tzw. biurowce,

·       lokale usługowe lub lokale użytkowe z najemcą,

·        hale produkcyjne,

·        hale magazynowe,

·        galerie handlowe,

·        hotele,

·        działki przeznaczone pod zabudowę komercyjną.

Nieruchomość będzie można uznać za komercyjną, jeśli jest nabywana w celu czerpania zysku z jej wynajmu lub w celu prowadzenia w niej działalności gospodarczej.

Nie zawsze nieruchomością komercyjną będzie zupełnie odrębny budynek. Istnieją obiekty łączące w sobie funkcję mieszkalną i komercyjną, np. na parterze mają lokale usługowe i handlowe, a piętra przystosowane są do działalności biurowej czy mieszkalnej.

Jak można zarabiać na nieruchomościach komercyjnych?

O ile nieruchomości mieszkalne – domy i mieszkania pozwalają na stworzenie źródła pasywnego dochodu w przypadku ich wynajmu, o tyle nieruchomości komercyjne są w stanie przynosić zyski właścicielom na szereg różnych sposobów. Można je wynajmować, ale można także zastosować crowdfunding nieruchomości komercyjnych, co polega na tym, że inwestor kupuje udziały w spółce, która zajmuje się wynajmem nieruchomości komercyjnych. Nie trzeba więc samodzielnie się tym zajmować.

Dochody mogą pochodzić z wynajmu przestrzeni biurowej, pokoi hotelowych czy powierzchni komercyjnych.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Czym jest nieruchomość komercyjna?

Jak sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Czym jest nieruchomość komercyjna?

Sprzedaż nieruchomości komercyjnej