Jak wygląda praca agenta nieruchomości?

Przy chęci sprzedaży domu, mieszkania czy działki budowlanej lub też lokalu komercyjnego, jak i w przypadku poszukiwania nieruchomości do zakupu, możesz skorzystać z usług wykwalifikowanego agenta nieruchomości. Jak właściwie wygląda praca agenta nieruchomości?

Obowiązki agenta nieruchomości

Agent nieruchomości świadczy usługi pośrednictwa przy sprzedaży i kupnie nieruchomości, jak i przy wynajmie i najmie. Pośrednik nieruchomości ma na celu doprowadzić do finalizacji transakcję sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Kontaktuje się on z potencjalnymi sprzedającymi i kupującymi, kojarząc ze sobą ich interesy.

Przed podjęciem współpracy agent nieruchomości podpisuje z klientem umowę pośrednictwa. Zarabia agent nieruchomości procent ceny sprzedaży nieruchomości lub inną wcześniej ustaloną kwotę. Wszystko to w ramach zawieranych z klientami umów.

umowa-klucze-dlugopis

Może być to umowa na wyłączność, gdy klient decyduje się oddać w ręce biura nieruchomości swoją nieruchomość i wtedy tylko jeden pośrednik będzie mógł ją sprzedać. Alternatywę stanowi umowa otwarta, która nie ogranicza możliwości sprzedawania mieszkania czy domu za pośrednictwem innych agentów.

Jednak na przedstawianiu ofert nieruchomości i ich pozyskiwaniu nie kończy się praca wykonywana przez agenta nieruchomości. Obowiązkowym elementem pracy agenta nieruchomości jest również utrzymanie stałego kontakt z klientami i poszerzanie swojej gamy ofert, jakie może przedstawić potencjalnym kupującym.

Sprawdzanie nieruchomości

nieruchomości-wysokie-budynki

Zanim dane mieszkanie czy dom zostanie sprzedane z udziałem pośrednika nieruchomości, musi on skontaktować się ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową, celem sprawdzenia stanu prawnego i czy lokal mieszkalny nie jest zadłużony. Sprawdza też w księdze wieczystej nieruchomości, czy nie jest on obarczony ograniczonym prawem rzeczowym. To konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa całej transakcji.

Doradca ds rynku nieruchomości musi więc podjąć odpowiednie kroki w celu zapoznania się ze stanem prawnym nieruchomości, czy z ewentualnymi obciążeniami z tytułu niezapłaconych rachunków za media czy za czynsz.

Organizuje wizyty w nieruchomości, przedstawia rzetelne dane dotyczące kosztów jej utrzymania i stanu technicznego. Jeśli zainteresowany jest zdecydowany na zakup, agent umawia wizytę w kancelarii notarialnej celem podpisania aktu notarialnego oraz informuje, jakie kolejne kroki formalne musi podjąć jego klient – sprzedający i kupujący.

Jak agent pozyskuje oferty nieruchomości?

Zanim agent nieruchomości będzie mógł cokolwiek zaproponować osobom szukającym domów i mieszkań, musi pozyskać takie oferty od właścicieli domów, mieszkań i nie tylko. Szuka ich różnymi kanałami, głównie w Internecie, ale bazuje na kontaktach z wieloma osobami. Polecenie agenta przez zadowolonego klienta zwiększa jego szanse na nawiązanie współpracy z kolejnymi osobami.

klucze-do-mieszkania

Kiedy agent znajdzie pożądane nieruchomości, nawiązuje współpracę z właścicielem i przedstawia warunki współpracy w umowie, w której powinna być zawarta informacja ile wynosi wynagrodzenie za usługę i wszelkie inne, ważne postanowienia.

Później agent nieruchomości może przygotować jak najbardziej atrakcyjnie ofertę jej sprzedaży, wybierając jej opis, przygotowując swoje zdjęcia, a nawet filmiki, które pozwolą potencjalnym kupującym lepiej zorientować się w tym, jak wygląda nieruchomość.

W zakres obowiązków pośrednika nieruchomości wchodzi również cały marketing oferty nieruchomości – w sieci i poza nią. Może posłużyć się ulotkami, banerem zewnętrznym, jak i własną stroną WWW. Agent gromadzi nie tylko oferty nieruchomości, ale na bieżąco śledzi rynek nieruchomości i buduje bazę klientów, którzy mogliby być zainteresowani zakupem mieszkania czy domu.

pudla-nowy-dom-mieszkanie-rodzina

Skuteczna sprzedaż nieruchomości zależy od wielu czynników, w tym od sytuacji na rynku, doświadczenia zawodowego oraz zaangażowania agenta. Doprowadzenie do sfinalizowania sprzedaży domu czy mieszkania w ramach podpisywanego aktu notarialnego, dla agenta w obrocie nieruchomościami jest nadrzędnym celem w jego pracy. Musi on na każdym etapie pozostawać w kontakcie z klientem i właśnie na takiej zasadzie działamy w https://wilsons.pl/.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Czy warto podpisać umowę na wyłączność?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Parki logistyczne - wady i zalety