Czy odświeżać mieszkanie przed sprzedażą?

Czy odświeżać mieszkanie przed sprzedażą?

Zasadniczym celem każdej osoby dokonującej sprzedaży mieszkania jest uzyskanie jak najwyższej zapłaty. Wiele osób w momencie, kiedy podejmuje decyzję o zbyciu swojej nieruchomości, rezygnuje z zaplanowanego remontu, a to błąd. Dzięki odświeżaniu lokalu przed sprzedażą można zwiększyć jego atrakcyjność, zainteresować nim większą liczbę potencjalnych klientów oraz wpłynąć korzystnie na zwiększenie standardu mieszkania.

Stan nieruchomości istotny dla wyceny

W ogłoszeniach dotyczących sprzedaży mieszkań możemy znaleźć informację, w jakim znajduje się ono aktualnie stanie. W ten sposób określany jest standard mieszkania: do remontu, do odświeżenia czy lokalu premium, o podwyższonym standardzie, które nadają się od razu do wprowadzenia.

Jeśli mieszkanie znajduje się w stanie określanym „do remontu”, potencjalny kupujący musi mieć świadomość, że jego doprowadzenie do używalności będzie wymagało od niego sporych nakładów. Cena takiego lokalu musi być adekwatna do jego stanu bieżącego.

Standard mieszkania 

Natomiast mieszkanie o przeciętnym standardzie, które nadaje się do odświeżenia, wymagać będzie tylko kosmetycznych prac, bez konieczności skuwania ścian w łazience czy podłóg w kuchni. Już sam ten fakt powoduje, że cena za lokal mieszkalny będzie większa, przy podobnych parametrach dotyczących lokalizacji czy powierzchni w stosunku do nieruchomości w stanie do remontu. Najdroższe automatycznie są lokale kategorii o podwyższonym standardzie, które najczęściej sprzedawane są wraz z meblami i sprzętami RTV i AGD. Niejednokrotnie są to mieszkania po przeprowadzonym właśnie remoncie.

Czy warto przeprowadzić remont przed sprzedażą mieszkania?

Właściwie od tego, w jakim standardzie znajduje się lokal przeznaczony na sprzedaż zależy, czy warto zdecydować się na jego odświeżenie, czy też nie. Jeśli jest to mieszkanie premium, wystarczy je posprzątać, by prezentowało się znakomicie i nie potrzeba ku temu dużych nakładów finansowych.

Natomiast w mocno zniszczonych lokalach, gdzie tynk odchodzi od ścian, w okolicy okien i drzwi pojawiają się ogniska pleśni, a podłoga jest wypaczona, na pewno warto rozważyć przeprowadzenie generalnego remontu. Nabywcy często w ogóle nie biorą pod uwagę zakupu mieszkania, w którym muszą najpierw przeprowadzić gruntowne prace remontowe. Oddala to w czasie moment wprowadzenia się do nowego lokum, a na to wielu kupujących po prostu nie może sobie pozwolić. Zawęża to jednocześnie grono zainteresowanych zakupem mieszkania, które przeznaczone jest do remontu generalnego.

Uatrakcyjnienie lokalu

W takim wypadku dla zwiększenia atrakcyjności lokalu warto go odświeżyć, choć należy w pierwszej kolejności oszacować, ile takie prace pochłoną pieniędzy i czy ich cena będzie adekwatna do wzrostu wartości mieszkania na rynku nieruchomości. Doprowadzenie lokalu do przyzwoitego stanu przekłada się na zwiększenie potencjalnej ceny sprzedaży nawet o kilkadziesiąt procent.

Przy mieszkaniu znajdującym się w podstawowym standardzie wystarczy odświeżyć ściany, usunąć drobne usterki i posprzątać rzeczy osobiste, by mogło prezentować się znakomicie i było atrakcyjne dla kupującego.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Czy odświeżać mieszkanie przed sprzedażą?

Czy lepsza jest umowa najmu na czas oznaczony czy na czas nieoznaczony? Jaką podjąć decyzję?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Czy odświeżać mieszkanie przed sprzedażą?

Odpowiedzialność biura nieruchomości w procesie sprzedaży lub wynajmu