Na co zwracać uwagę przy wyborze magazynu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze magazynu?

 

Przy prowadzeniu działalności handlowej, usługowej czy produkcyjnej firma może mieć potrzebę wynajęcia powierzchni magazynowej lub całego magazynu. Jeśli robi to po raz pierwszy, to jej właściciel może nie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu. Co ma szczególne znaczenie?

Rodzaj magazynu ze względu na jego konstrukcję

Jednym z najważniejszych parametrów wyboru magazynu na potrzeby prowadzenia działalności jest jego konstrukcja. Takie obiekty być otwarte, półotwarte i zamknięte. Jeśli firma chce przechowywać np. wyroby gotowe i towary do dalszej odsprzedaży w magazynie, a są one nieodporne na warunki atmosferyczne, należy wybrać obiekt zamknięty, w postaci całkowicie zabudowanej hali, w której można stworzyć odpowiednie warunki przechowywania pod względem wilgotności i temperatury powietrza.

Półotwarte czy całkowicie otwarte magazyny są przeznaczone do składowanie np. materiałów budowlanych, choć nie wszystkich. Magazyn otwarty nie ma żadnych ścian, tylko wolny plac, który służy do składowania dowolnych towarów. Półotwarty magazyn będzie miał postać wiaty o nie więcej niż trzech ścianach.

Zasadniczo należy dopasować powierzchnie magazynowe do typu prowadzonej działalności. Najlepiej nie wynajmować zbyt dużego obiektu, ponieważ w ten sposób płaci się niepotrzebnie więcej za wynajem. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę obecne i potencjalne, przyszłe potrzeby, aby za kilka miesięcy nie musieć przenosić całego magazynu.

Koszty najmu

Dla najemców często punktem wyjścia przy wyborze magazynu będzie cena. Korzystna jej relacja do jakości uzyskiwanej powierzchni to czynnik, który może wskazać najlepszą ofertę. Czasem lepiej jednak zapłacić więcej za obiekt, który będzie miał lepszą lokalizację i łatwiej będzie do niego dojechać, niż mniej za taki budynek, do którego dotarcie zajmuje dużo czasu, a infrastruktura drogowa wokół niego pozostawia wiele do życzenia.

Lokalizacja magazynu

Nie bez znaczenia z punktu widzenia logistyki i dystrybucji towarów będzie miało to, gdzie znajduje się magazyn. Może on zostać wynajęty w sąsiedztwie firmy, jak i z dala od niej. Istotne staje się to, czy można do niego wygodnie dojechać z głównych arterii miejskich czy z autostrady lub drogi szybkiego ruchu. Czy magazyn ma wystarczająco duży parking dla TIR-ów, ciężarówek czy innego rodzaju pojazdów, które będą przewoziły towary lub je podejmowały z magazynu?

Lokalizacja budynku magazynowego czy miejsca do magazynowania powinny być istotne dla każdego najemcy. Wpływa to na sposób i możliwości dystrybucji oraz składowania towarów. Jeśli firma jest mała i obsługuje klientów lokalnych, najlepiej wynająć magazyn możliwie jak najbliżej głównej siedziby. Przy prowadzeniu sprzedaży dla kontrahentów z całego kraju i z zagranicy, lepiej będzie zdecydować się na obiekt zlokalizowany w pobliżu największych węzłów komunikacyjnych.

Jeśli obok wynajmowanego magazynu znajdują się i inne budynki o tym samym charakterze, może to w przyszłości rodzić problem z utrzymaniem odpowiedniej przepustowości dróg dojazdowych, co także trzeba mieć na uwadze przy podpisywaniu umowy najmu i przy poszukiwaniu do wynajęcia powierzchni magazynowych.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Na co zwracać uwagę przy wyborze magazynu?

Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Na co zwracać uwagę przy wyborze magazynu?

Czym jest zdolność kredytowa? Rozwiewamy wątpliwości!