Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Od lat na wtórnym rynku nieruchomości ogromną popularnością wśród kupujących cieszą się mieszkania zlokalizowane w bloku z wielkiej płyty. Czy jednak rzeczywiście warto je nabyć? Jakie mają zalety, a z jakimi wadami godzą się osoby, które decydują się na ich zakup?

Jakie atuty mają mieszkania w blokach z okresu PRL?

Szacuje się, że w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie co piąte mieszkanie jest zlokalizowane w betonowych blokach z wielkiej płyty, tylko 10 proc. wszystkich ofert sprzedaży takich nieruchomości na rynku wtórnym dotyczy właśnie ich. Powód jest taki, że mieszkania z bloków pochodzących z okresu PRL-u szybko się sprzedają. Wszystko dlatego, że nie brakuje ich cennych dla kupujących zalet.


Zalicza się do nich doskonałą lokalizację, korzystną cenę nabycia nieruchomości, usytuowanie w pobliżu ważnych punktów infrastrukturalnych oraz fakt, że mogą być to często lokale gotowe do zamieszkania – w standardzie premium lub do odświeżenia, co nie pociąga za sobą wysokich kosztów ponoszonych przez nabywców do czasu wprowadzenia się do nowego lokum.

Niska cena głównym atutem mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Lokale mieszkalne w blokach z wielkiej płyty dobrze się sprzedają głównie dlatego, że są tańsze od nowych, w apartamentowcach, a nawet w porównaniu z nieruchomościami zlokalizowanymi w zrewitalizowanych kamienicach w centrum. Różnice w cenach w zależności od metrażu mieszkania wynosi 10-20 proc. na korzyść lokali w wybudowanych w okresie PRL-u blokach.


Ograniczona powierzchnia mieszkalna w takich lokalach również przekłada się ostatecznie na niższe koszty zakupu nieruchomości. Jeśli tylko odpowiada ona potrzebom przyszłych domowników, to warto rozważyć taki zakup.

Dogodna lokalizacja

Jeśli ktoś ceni sobie bliskość centrum albo szkół i przedszkoli oraz popularnych w danym mieście zakładów pracy, to mieszkania w blokach z wielkiej płyty z pewnością spełnią jego oczekiwania. Bloki powstawały w latach 70. I 80. XX wieku, kiedy to układ urbanistyczny dużych miast był mniej rozbudowany niż obecnie. Dlatego najbardziej atrakcyjne działki są już zabudowane blokami z wielkiej płyty. Dbano wówczas również i o to, by bloki nie znajdowały się zbyt blisko względem siebie. Budujący takie obiekty nie musieli aż tak bardzo oszczędzać miejsca, dlatego realizowali je z zachowaniem miejsc przeznaczonych na punkty handlowe i usługowe, czy place zabaw dla dzieci.


Choć bryła budynków z wielkiej płyty pozostawia wiele do życzenia, a ich wygląd jest daleki od nowoczesności, to jednak cena, lokalizacja i układ infrastrukturalny związany z mieszkaniem w blokach tego typu skłania wiele osób do zakupu lokalu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty mają słabą akustykę, a ich utrzymanie może być dosyć kosztowne, z uwagi na wciąż podnoszone opłaty do spółdzielni mieszkaniowych. Niektóre bloki mają niesprawne instalacje wentylacyjne czy elektryczne, co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy na zakup takiego lokalu.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Wpisy komornicze w KW

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Na co zwracać uwagę przy wyborze magazynu?