Powierzchnie wspólne? Czyli ile biura w biurze.

Powierzchnie wspólne? Czyli ile biura w biurze.

Kiedy klient przystępuje do wynajęcia powierzchni biurowej powinien wziąć pod uwagę ważną kwestię, która nie od razu wydaje się oczywista- chodzi o powierzchnie wspólne. Sprawdza z pewnością metraż wynajmowanej powierzchni biurowej oraz cenę za wynajem jednego mkw. Musi jednak mieć świadomość, że wraz z powierzchnią stricte biurową w biurowcu wynajmuje też tak zwane przestrzenie wspólne. Ile miejsca one zajmują i czym właściwie są?

Powierzchnie wspólne w biurowcach

Przy okazji wynajmowania powierzchni w biurowcu, najemca zyskuje możliwość korzystania z części wspólnych – zarówno na „swoim” piętrze, jak i przy wejściu, na holu i w całym budynku. Ma do swojej dyspozycji zwykle klatkę schodową, windę, inne ciągi komunikacyjne czy pomieszczenia socjalne i toalety.

 

kobieta pracująca na recepcji na parterze budynku biurowego

Najemca wynajmuje powierzchnię do wyłącznego wykorzystania, czyli biuro, ale też staje się siłą rzeczy najemcą części wspólnych w budynku, z których może, choć nie musi korzystać.

Ile miejsca zajmują w biurze powierzchnie wspólne?

wysoki budynki biurowe w Warszawie, ładny widok

Może dziwić fakt, że przy wynajmowaniu biura w biurowcu części wspólne, które często przez najemców są pomijane, przy szacowaniu możliwej ceny najmu zajmują od 25 do nawet 45 proc. łącznej powierzchni. Podlega ona zaliczeniu do łącznej ceny, jaką trzeba zapłacić za wynajęcie powierzchni biurowej.

Największy udział w dodatkowych częściach budynku przy wynajmie powierzchni biurowej mają korytarze i pomieszczenia socjalne, które znajdują się na tym samym piętrze co pomieszczenia biurowe. Powierzchnie wspólne to około 20-30 proc. dodatkowej powierzchni najmu. Z kolei od 5 do 15 proc. zajmują części wspólne w budynku, tj. klatki schodowe, hole na parterze budynku, wspólne kuchnie i nie tylko.

pracownicy pracują w biurze przy komputerach

Ile zapłacisz za powierzchnie wspólne?

Najlepiej dowiedzieć się, ile wynosi współczynnik powierzchni wspólnych w budynku. Ma on wpływ na całkowity koszt najmu. Właściciel budynku biurowego dzieli jego powierzchnię na biurową, wspólną oraz techniczną. Często pomieszczenia techniczne nie są wliczane w cenę najmu.

Jeśli klient wynajmuje całe piętro w budynku, to płaci za powierzchnię biurową i 100 proc. powierzchni wspólnych, ale tylko na tej samej kondygnacji. W przypadku gdy na piętrze są cztery jednakowe biura, to każdy z najemców zapłaci 25 proc. stawki za wynajem powierzchni wspólnych.

jasne biuro z dużymi witrynami i roślinami

Dlatego, jeśli firma wynajmuje 100 mkw powierzchni biurowej, to płaci łącznie za 125-145 mkw powierzchni najmu danego budynku. W przypadku gdy stawka za wynajem wynosi 100 zł za 1 mkw, to najemca płaci nie 10 000 zł miesięcznie, ale od 12 500 zł do 14 500 zł. 

Szukasz atrakcyjnej powierzchni biurowej? Specjaliści z agencji Wilsons Nieruchomości pomogą ci ją znaleźć. Z nami będziesz mieć pewność odnośnie do tego, za co właściwie płacisz.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Powierzchnie wspólne? Czyli ile biura w biurze.

Zatrudniam 25 pracowników – ile metrów kwadratowych powinienem wynająć ? Jak to dokładnie policzyć?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Powierzchnie wspólne? Czyli ile biura w biurze.

Magazyn na produkcję - o co pytać?