Idealne biuro czyli jakie?

Idealne biuro czyli jakie?

Idealne biuro czyli jakie?

Czym się kierować przy szukaniu lokalu dla firmy?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć przy zakładaniu działalności gospodarczej, jest lokalizacja biura. Wielu przedsiębiorców co prawda podejmuje się zarejestrowania firmy na adres domowy, ale z czasem pojawia się konieczność wynajęcia biura. Jakie będzie idealne biuro i czym powinieneś kierować się przy szukaniu lokalu?

Sprawdź dopasować biuro do specyfiki firmy

Biuro pod działalność gospodarczą powinien być dopasowany w pierwszej kolejności do specyfiki działania firmy. Inny będzie potrzebny dla właściciela biura rachunkowego, dla programistów czy dla agencji reklamowej. By móc być w pełni zadowolonym z biura i stworzyć w nim warunki niezbędne do komfortowej pracy, trzeba szukać lokalu odpowiedniego do charakteru działalności. Kluczowe jest to, czy Ty i Twoi pracownicy będziecie musieli spotykać się na co dzień z klientami i kontrahentami w biurze, czy też większość spraw będziecie załatwiać online, bez osobistych spotkań.

 

Najważniejsze kryteria wyboru biura

Zawsze przy szukaniu lokalu dla firmy powinieneś brać pod uwagę takie kryteria jak:

  • lokalizacja,
  • wielkość (metraż),
  • liczba pomieszczeń w biurze,
  • standard wynajmowanego biura,
  • parking,
  • możliwości zaaranżowania przestrzeni funkcjonalnie i estetycznie.

Lokalizacja jest kluczowa

Powinna być korzystna dla Ciebie i pracowników, ale też ułatwiać dotarcie do firmy potencjalnym klientom i kontrahentom. Łatwy dojazd i możliwość zaparkowania pojazdu pod budynkiem, w którym mieści się biuro, to z pewnością cechy lokalu idealnego. Niekoniecznie musi być to lokalizacja w centrum miasta, ale np. w biznesowej dzielnicy. Wszystko zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Na przykład biuro turystyczne powinno mieć siedzibę w centrum lub w jego pobliżu, gdzie pojawia się wielu przechodniów, ale już biuro rachunkowe niekoniecznie.

Jak dobrać wielkość biura?

Wielkość biura dobierz do liczby pracowników firmy i tego, jakie mają potrzeby, by swobodnie się w nim poruszać i wykonywać swoje obowiązki. Co istotne, zgodnie z przepisami na każdą osobę powinny przypadać 2 metry kwadratowe wolnej przestrzeni, która nie będzie zajęta przez urządzenia, meble czy inne elementy. Lepiej jednak, by było to 5 metrów kwadratowych na osobę. Do tego w biurze powinna znaleźć się część socjalna czy toaleta, a najlepiej też sala konferencyjna, jeśli tego wymaga działalność biura.

Jaki standard biura

Im wyższy standard biura, tym lepiej, ponieważ w takiej przestrzeni przyjemniej się pracuje. Idealne lokal powinien mieć bardzo dobry lub wysoki standard jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Możesz też zadbać o biuro samodzielnie, ale wiedz, że remont będzie pociągał za sobą dodatkowe koszty, a nie zawsze jego wykonanie w takim wymiarze, jakbyś tego chciał, będzie możliwe z uwagi na decyzję właściciela biura.

Jak ułatwić sobie wybór lokalu na potrzeby biura?

Idealne biuro powinno odpowiadać wymaganiom zarówno przedsiębiorcy, jak i jego pracowników. Ich potrzeby i zgłaszane problemy mają stanowić punkt wyjścia przy wyborze lokalu. W końcu to właśnie pracownicy są głównymi użytkownikami biura.

Dobrym pomysłem przy wytypowaniu odpowiednich nieruchomości jest skorzystanie z pomocy ekspertów – pośredników nieruchomości, zajmujących się rynkiem komercyjnym. Z ich pomocą możesz dotrzeć do miejsc, które mogły Ci nie przychodzić do głowy.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Idealne biuro czyli jakie?

Jak liczyć wkład własny przy zakupie nieruchomości lub zakupie i wykończeniu/remoncie, budowie

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Idealne biuro czyli jakie?

Chcesz kupić lub wynająć biuro w Warszawie? Sprawdź, co warto wiedzieć.