Luksusowe mieszkanie w kamienicy. Czy warto?

Luksusowe mieszkanie w kamienicy. Czy warto?

Na rynku nieruchomości znajdują mieszkania z rynku pierwotnego, najczęściej zlokalizowane w nowoczesnych apartamentowcach budowanych przez deweloperów, jak i lokale z rynku wtórnego, inaczej z drugiej ręki, położone w blokach z wielkiej płyty, ale i w kamienicach. Te ostatnie mają znakomitą lokalizację i stwarzają szerokie możliwości aranżacji oraz wykorzystania wolnej przestrzeni. Czy warto kupić luksusowe mieszkanie w kamienicy, czy jednak ma ono zbyt wiele wad?

Atuty mieszkań w kamienicach

Obiekty budowlane, którymi są kamienice, nie muszą kojarzyć się wyłącznie z podupadającymi lokalami. Najczęściej kamienice spotykane są w dużych miastach, np. w Gdańsku, w Warszawie, Poznaniu czy w Krakowie. Poddane rewitalizacji zachwycają, nie tylko turystów, swoją niecodzienną architekturą i unikalnymi, ozdobnymi elewacjami.

Ich cechą wspólną pozostaje ich doskonała lokalizacja – w samym sercu miasta, co powoduje, że ich mieszkańcy mają blisko do kluczowych miejsc. Dla osób, które lubią nocne życie lub chcą kupić luksusowe mieszkanie na wynajem w  centrum to na pewno ciekawa propozycja.

Co przyciaga kupujących do kamienic

Tym, co przyciąga do kamienic potencjalnych kupujących, jest ich niepowtarzalny charakter. Wysokie mieszkania w kamienicy, przestronne i o dużej powierzchni są nieszablonowe. Można je zaaranżować w dowolny sposób, zgodnie z ich historycznymi korzeniami. Wnętrza mieszkań w kamienicach mogą być wyposażone w kominki, zabytkowe parkiety drewniane, czy sztukaterię, które dodają mieszkaniu uroku.

Do zalet lokali w kamienicy trzeba zaliczyć dużą dowolność aranżacji, łącznie z możliwością wzniesienia antresoli, z uwagi na wysokość takich lokali. Częściej niż w blokach mieszkania takie mają wiele pomieszczeń, w tym niewielkie pokoje przeznaczone na garderobę czy spiżarnię.

Kamienice zbudowane są z cegieł i mają grube mury, zapewniające dobrą izolację akustyczną – nie słychać w nich co dzieje się na ulicy czy u sąsiadów, co rekompensuje gwar, jaki zwykle panuje w centrum miasta. Zasługą takich murów jest też przyjemny chłód, jaki w mieszkaniach w kamienicach panuje nawet przy upałach na dworze.

Niedogodności związane z kupnem mieszkania w kamienicy

Ceny luksusowych mieszkań w odnowionych kamienicach są zdecydowanie wyższe w porównaniu ze stawkami, jakie trzeba płacić za 1 mkw w blokach wielorodzinnych z wielkiej płyty. Dobry stan kamienicy i jej znakomita lokalizacja wpływa na wywindowanie kosztów zakupu mieszkania w takie nieruchomości.

Osoby niepełnosprawne i starsze czy rodzice z małymi dziećmi powinny zastanowić się nad zakupem mieszkania w kamienicy na wysokich piętrach, ponieważ z reguły w takich zabytkowych budynkach nie ma mowy o windzie. Dla rodzin minusem takich mieszkań może być to, że  w centrum miasta owszem, wszędzie jest blisko, ale brakować może chociażby placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców.

Ogrzewanie w kamienicach

Problemem może być także ogrzewanie kamienicznych pokoi, ponieważ grube mury są trudniejsze do ogrzewania. Przez to koszty zapewnienia komfortu termicznego niestety wzrastają.

Minusem luksusowego apartamentu w kamienicy jest niewielka dostępność miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.

Czy zatem na pewno warto kupić mieszkanie w kamienicy? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań kupującego. Takie lokale mają wiele zalet, ale i nie są całkowicie pozbawione wad.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Luksusowe mieszkanie w kamienicy. Czy warto?

Otwierasz własną gastronomię? O czym należy pamiętać?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Luksusowe mieszkanie w kamienicy. Czy warto?

Od kogo pośrednik powinien pobierać prowizję?