Czy praca pośrednika jest dla Ciebie? Sprawdźmy to razem!

Czy praca pośrednika jest dla Ciebie? Sprawdźmy to razem!

Szukasz swojej ścieżki zawodowej i przeszło Ci przez myśl, żeby zostać agentem nieruchomości? W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się pośrednik i co zrobić, aby zacząć pracę w tej branży.

Agenci nieruchomości często pracują dla agencji nieruchomości, gdzie są częścią zespołu profesjonalistów. Większość agentów specjalizuje się w określonym typie nieruchomości, takim jak nieruchomości komercyjne, mieszkaniowe, przemysłowe, surowe lub specjalnego przeznaczenia.

Agent nieruchomości to profesjonalista, który: 

 1. Kompleksowo pomaga klientom w zakupie, wynajmie lub sprzedaży różnego rodzaju nieruchomości. 
 2. Negocjuje warunki umowy w imieniu swojego klienta tak, aby otrzymał on uczciwą ofertę. 
 3. Przygotowuje umowy, które zawierają szczegóły dotyczące kupna, wynajmu lub sprzedaży nieruchomości, a także przegląda umowy z klientami, aby upewnić się, że rozumieją informacje dotyczące transakcji. 
 4. Tworzy oferty zawierające informacje o nieruchomości, którą sprzedaje/wynajmuje klient. 
 5. Prognozuje wzrosty i spadki cen na rynku nieruchomości. 
 6. Koordynuje oglądanie nieruchomości. 
 7. W przypadku wynajmu nieruchomości jest w stałym kontakcie z właścicielem i wynajmującym. Dbając o interesy obu stron, dopilnowuje wszelkich opłat za nieruchomość i pomaga w razie pojawienia się kłopotów takich jak nieprzewidziane usterki. 
 8. Doradza klientom w doborze kredytów hipotecznych
 9. Buduje trwałe relacje z klientami. 

To tylko niektóre z zadań pośrednika. Jeśli chcesz nim zostać, musisz mieć zarówno wiedzę na temat rynku nieruchomości i bankowości, ale też umiejętności miękkie, takie jak:  

 • komunikatywność, 
 • łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem,
 • zdolności perswazyjne, 
 • wypracowywanie kompromisów,
 • doskonałe zarządzanie czasem i terminowość, 
 • świetna organizacja pracy,
 • asertywność,
 • wysoka kultura osobista.

 

Jakie są wymagania, aby zostać pośrednikiem nieruchomości? 

Aby zostać agentem, nie musisz mieć ukończonego konkretnego kierunku studiów. Najczęściej wśród wymagań pracodawców znajdzie się wykształcenie średnie, prawo jazdy kat. B czy znajomość programów biurowych takich jak Word i Excel. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki agencji, do której chcesz dołączyć. 

Co ważne, od kilku lat nie jest wymagana licencja pośrednika nieruchomości. Oczywiście, możesz ją uzyskać. Informacje, jak to zrobić, znajdziesz na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). 

Zazwyczaj pracodawcy na rozmowie rekrutacyjnej nie wymagają dodatkowych kursów, ponieważ organizują je we własnym zakresie. Mile widziane jest doświadczenie w sprzedaży. 

 

I jak, zainteresowany/a pracą pośrednika nieruchomości? 

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: TAK, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zacząć działać na rynku nieruchomości. 

 • Zdobądź wiedzę na temat rynku nieruchomości 

Aby stać się dobrym pośrednikiem, musisz dobrze znać rynek nieruchomości. Śledź najnowsze trendy, czytaj książki, artykuły i raporty dotyczące branży. Pamiętaj, że jest to bardzo dynamicznie zmieniający się rynek i uzależniony od wielu czynników, dlatego bądź czujny/a na newsy dotyczące polityki, prawa i ekonomii.  Dzięki temu będziesz mógł/a lepiej zrozumieć zmiany zachodzące na rynku nieruchomości i dostosować swoje działania do aktualnej sytuacji. 

 • Zdobądź doświadczenie zawodowe

Aby zdobyć doświadczenie zawodowe jako pośrednik nieruchomości, możesz rozważyć pracę w agencji nieruchomości lub jako freelancer. Najpierw pomyśl, czy chcesz od razu rzucać się na głęboką wodę i samodzielnie stawiać pierwsze kroki w branży, czy może wolisz dołączyć do zespołu, który podzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniem? 

 • Rozwijaj swoje umiejętności negocjacyjne

Umiejętności negocjacyjne są kluczowe dla sukcesu jako pośrednik nieruchomości. Przydadzą Ci się one praktycznie na każdym kroku – przy podpisywaniu umów, ustalaniu warunków współpracy czy występowaniu w imieniu klienta. Obecnie na rynku jest duży wybór kursów i szkoleń z zakresu negocjacji – może to dobra okazja, aby podnieść swoje kompetencje? 

 • Ćwicz inne kompetencje miękkie 

Praca pośrednika nieruchomości wymaga elastyczności i dostosowywania się do potrzeb klientów. Niejednokrotnie trafi Ci się bardzo wymagający klient, dlatego musisz być przygotowany/a na niełatwe rozmowy. W tej branży liczy się profesjonalizm, który oprócz merytorycznej wiedzy, wymaga również potwierdzenia w postaci autoprezentacji. Zadbaj więc o to, aby sprawiać dobre pierwsze wrażenie i wzbudzać zaufanie wśród klientów. 

 

Szukasz pracy jako agent nieruchomości? 

Jak widać, praca pośrednika wymaga wielu umiejętności, w szczególności tych miękkich. Z pewnością nie jest to zawód dla każdego, ale jeśli dobrze czujesz się w sprzedaży i w pracy z ludźmi, być może powinieneś/aś spróbować swoich sił w branży nieruchomości. Nie martw się brakiem doświadczenia, w większości agencji nauczysz się wszystkiego. Ważne, abyś był/a zainteresowany/a rynkiem

 

Powiększamy nasz zespół! Szczegółową ofertę pracy jako agent nieruchomości znajdziesz na naszym profilu na LinkedIn. Może to właśnie Ty staniesz się częścią Wilsons Nieruchomości?  

 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Czy praca pośrednika jest dla Ciebie? Sprawdźmy to razem!

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Czy praca pośrednika jest dla Ciebie? Sprawdźmy to razem!

Jak zabezpieczyć swój najem w Warszawie – Przewodnik dla najemców