Wszystko co warto wiedzieć o home staging

Wszystko co warto wiedzieć o home staging

Pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko jeden raz. Taka zasada obowiązuje również w przypadku sprzedaży nieruchomości. Potencjalny kupujący podejmuje decyzję o zakupie mieszkania na podstawie wielu różnych przesłanek, ale jego wrażenia towarzyszące oglądaniu lokalu po raz pierwszy są bardzo istotne. Dlatego sprzedający powinni zadbać o to, by zaprezentować swoją nieruchomość jak najlepiej. Właśnie do tego służy home staging. Sprawdźmy, czym on jest i jak realizować jego najważniejsze założenia?

Pojęcie home stagingu

Home staging to dziedzina w branży nieruchomości, która polega na odpowiednim odnowieniu, wyposażeniu i zaaranżowaniu wnętrza, by móc jak najszybciej sprzedać dany lokal. Działania, jakie podejmowane są przez dekoratorów i specjalistów z rynku nieruchomości obejmują przygotowanie mieszkania w taki sposób, by podczas wizyty klienta był on absolutnie zachwycony tym, co zobaczył. Home staging wykorzystuje się również do tego, by wykonać atrakcyjne zdjęcia, które znajdą się w ofercie sprzedaży nieruchomości.

Jak przygotować mieszkanie w duchu home stagingu?

Mieszkanie objęte działaniami z zakresu home stagingu powinno zachęcać do zamieszkania i sprawiać, że potencjalny kupiec będzie z miejsca, oczami wyobraźni widział swój fotel, biurko czy łóżko w takich wnętrzach. Nie chodzi tu o to, by mieszkanie było całkowicie wyposażone, ale tak urządzone, by każdy mógł się w nim widzieć jako domownik. 

Porządek w pierwszej kolejności

Zarówno wtedy, gdy działania home staging prowadzą do wykonania zdjęć nieruchomości czy przygotowują mieszkanie pod kątem wizyty potencjalnych nabywców, trzeba zadbać o porządek. Nikt nie zechce kupić brudnego, zapuszczonego lokalu. Należy przeprowadzić gruntowne sprzątanie, łącznie z myciem okien, podłóg, odkurzaniem wszystkich mebli, sprzętów, a nawet ścian. Warto również usunąć bibeloty, pamiątki, zdjęcia i inne osobiste przedmioty z widoku. W zamian można postawić jeden gustowny dodatek, np. wysoki świecznik na komodzie oraz kwiaty na parapecie. Ich też nie powinno być zbyt wiele – tylko tyle, by wnętrze było bardziej przytulne i przyjazne.

Z pewnością kuchnia i łazienka powinny lśnić czystością. Nadmiar kosmetyków na półkach i półeczkach najlepiej schować do szafek, a drobne przedmioty na blatach kuchennych umieścić gdzie indziej. 

Drobne lub większe remonty

Home staging może wymagać od sprzedającego zainwestowania w nieruchomość przeznaczoną do odsprzedaży. Chodzi tu o wykonanie niezbędnych remontów – często wystarczy odświeżyć wnętrza, pomalować ściany czy zmienić tapetę. Innym razem konieczne będzie cyklinowanie parkietu, by wydobyć jego szczególne piękno albo zmiana instalacji, która po prostu jest niebezpieczna. Ważne jest, by przy remoncie zadbać o jasne kolory we wnętrzach, ponieważ sprawiają one, że mieszkanie wydaje się czyste, uporządkowane i gotowe do wykonania własnej aranżacji. 

Światło elementem aranżacji

Nie można zapominać przy home stagingu o wadze światła. Najlepiej, by pokoje były doświetlone światłem słonecznym, dlatego na wizytę w mieszkaniu potencjalnych nabywców umówmy się w ciągu dnia. W oknach nie powinno być ciężkich zasłon, które ograniczałyby dostęp światła. Jeśli owe okna w lokalu mieszkalnym są niewielkie, zadbajmy o oświetlenie sztuczne, najlepiej w ciepłych odcieniach, by w lokalu było przytulnie. Podczas oglądania czy fotografowania mieszkania najlepiej zapalić wszystkie lampy w danym pomieszczeniu.

Elementy wyposażenia

Jeśli mieszkanie jest puste, niewykluczone, że przy home stagingu ekspert podpowie nam, by kupić podstawowe meble – kanapę, szafę czy regał na książki. W przeciwnym wypadku, gdy sprzedajemy mieszkanie wraz z meblami lub po prostu znajdują się one w lokalu, ustawmy je pod ścianami, natomiast środek pokoju najlepiej, by pozostał wolny. 

Home staging obejmować może nie tylko kolorystykę ścian i podłóg, wyposażenie i oświetlenie, ale nawet i zapach. Przewietrzmy mieszkanie przed wizytą klienta, a później zapewnijmy świeżą, przyjemną woń, która będzie się po prostu dobrze kojarzyła. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Wszystko co warto wiedzieć o home staging

Mieszkanie dla obcokrajowca – kiedy jest potrzebna zgoda MSWiA

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Wszystko co warto wiedzieć o home staging

Otwierasz własną gastronomię? O czym należy pamiętać?