Jak bezboleśnie wynajmować mieszkania i jeszcze na tym zarabiać?

Jak bezboleśnie wynajmować mieszkania i jeszcze na tym zarabiać?

Nieruchomości bez względu na to czy mieszkalne, czy komercyjne od wielu lat uważane są za jedną z najlepszych inwestycji. Ich wynajem może przynieść spore zyski właścicielowi. Comiesięczny czynsz od lokatorów to często równowartość przeciętnej pensji. Trzeba jednak pamiętać, że właściciel do wynajmu mieszkania musi się odpowiednio przygotować. W innym przypadku mogą czekać na niego niemałe problemy, a zamiast obiecywanych zysków – straty finansowe. Jak więc bezpiecznie wynająć mieszkanie i na tym nie stracić? Czy warto inwestować w nieruchomości?

Każdy właściciel mieszkania marzy o lokatorach, którzy płacą w terminie, dbają o mieszkanie, są spokojni, kulturalni i podpisują umowy na długi czas. Niestety idealni najemcy nie istnieją, dlaczego cały proces znalezienia tych właściwych powinien być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Do tematu trzeba podejść kompleksowo, aby w 100% zabezpieczyć swoje interesy i odpowiednio rozpocząć inwestowanie w nieruchomości.

Porozmawiaj o pieniądzach

Mówi się, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale trzeba pamiętać, że wynajem mieszkania to temat inwestowania a ten już wymaga rozmowy o finansach. Wynajmujący mieszkanie nie powinien się bać zadać pytań, które pozwolą się zorientować w sytuacji finansowej potencjalnego najemcy.

O co warto zapytać? O to, czy najemca ma podpisaną umowę na stałą pracę lub w przypadku studentów o to, kto będzie płacił czynsz – rodzice czy żak samodzielnie – podpowiada Łukasz Kłusek doradca Wilsons Nieruchomości i zaznacza, że prawem wynajmującego jest uzyskanie informacji, że przyszły lokator jest rzetelny i wypłacalny, a przez to czy zobowiązania czynszowe będą opłacane regularnie.

Łukasz Kłusek podkreśla też, że jednym ze sposobów weryfikacji potencjalnego nabywcy jest współpraca z biurem nieruchomości. Sam fakt zgłoszenia się do biura potencjalnego nabywcy i chęć poniesienia dodatkowych kosztów (tj. prowizji) pozwala wyeliminować osoby z nieuczciwymi zamiarami.

Zadbaj o umowę najmu

Dobra umowa najmu to podstawa. Trzeba jednak pamiętać, że powinna być ona spisana w formie dokumentu podpisanego przez dwie strony. W umowie najmu powinny znaleźć się wszystkie ustalenia dotyczące wynajmu mieszkania zarówno te finansowe, jak i regulujące kwestie korzystania z mieszkania. Sporządzenie umowy najmu można powierzyć agencji nieruchomości, z którą się współpracuje i jest to najpewniejsze rozwiązanie. Poprawnie sporządzony dokument będzie chronił obydwie strony, zmniejszy ryzyko oraz będzie gwarantem udanej współpracy a przy tym zapewni środki z dochodu pasywnego.

Spisz protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo – odbiorczy to dokument często pomijany przez wynajmujących. Jest to duży błąd, bowiem na jego podstawie można określić, czy lokator nie zniszczył lokalu i nie przyczynił się do spadku jego wartości. Poprawnie spisany protokół zdawczo-odbiorczy zawiera opis i stan mieszkania, a także stan liczników mediów na moment przekazania lokalu. Uzupełnieniem opisu powinna być dokumentacja fotograficzna lokalu i wyposażenia np. sprzętu AGD.

Umowa na najem okazjonalny

Część właścicieli mieszkań chcąc zabezpieczyć swoje interesy, rezygnuje z podpisania zwykłej rozmowy, na rzecz najmu okazjonalnego. Taka umowa jest bardziej sformalizowana i podpisywana w obecności notariusza. Umowa najmu okazjonalnego polega na tym, że najemca musi wskazać lokal zastępczy, do którego zostanie wyeksmitowany, jeśli nie będzie uiszczał określonych opłat. W praktyce oznacza to, że ten typ umowy najmu niesie za sobą wiele korzyści dla właścicieli mieszkań na wynajem. Przede wszystkim jej zaletą jest to, że w razie problemów z nieuczciwym najemcą właściciel może skorzystać z uproszczonej procedury eksmisji, czyli tej z pominięciem drogi sądowej.

Zgłosić umowę do Urzędu Skarbowego

Zgodnie z polskim prawem należy opłacać podatek od wynajmu mieszkania. Zryczałtowana stawka podatku wynosi 8,5%, nie są to więc duże kwoty. Niestety wielu właścicieli mieszkań nie chce ponosić tego kosztu i nie zgłasza umowy do Urzędu Skarbowego. Tym sposobem naraża się na szantaż ze strony najemcy. Do takiego często dochodzi, jeśli pojawiają się problemy przy wynajmie, np. właściciel chce uzyskać rekompensatę za spowodowane przez najemcę szkody, a on nie chce płacić. Warto pamiętać, że podatek do Urzędu Skarbowego płaci się tylko do tej kwoty, która stanowi zarobek właściciela nieruchomości, czyli czynszu. Danina nie jest pobierana za koszty związane z mediami. Dlatego też dobrze jest zadbać o odpowiednie zapisy w umowie i wyodrębnienie tych kwot w zapisach dotyczących zobowiązań najemcy – wyjaśnia Łukasz Kłusek z Wilsons Nieruchomości z działu wynajem mieszkań.

Monitoruj płatności

Właściciel mieszkania powinien regularnie monitorować, czy najemca zgodnie z ustalonymi terminami opłaca zobowiązania za mieszkanie. Monitoring i kontrola jest szczególnie ważne, jeśli to na najemcy spoczywa obowiązek dokonywania opłat za media do ich dystrybutorów. Aby uniknąć niespodzianki, warto zobowiązać najemcę do comiesięcznego przesyłania skanów dowodów wpłaty.

Ustal szczegóły dotyczące napraw

Podział obowiązków w zakresie naprawiania szkód można znaleźć w art. 6a-6f ustawy o ochronie praw lokatorów. Nie mniej jednak można go też ustalić dowolnie – zapisy umowy mają pierwszeństwo nad zapisami ustawy. Jeśli takiego podziału się nie uwzględni, to obowiązują zapisy ustawy. W ich myśl właściciel odpowiada za wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, posadzek, wykładzin, tynków, grzejników, instalacji wodociągowej, elektrycznej, ogrzewania i gazowej – więcej kosztów napraw nie musi ponosić.

Wynajem długoterminowy to dobra inwestycja, ale tylko wtedy, gdy się do niej odpowiednio przygotuje. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także znajomość swoich praw pozwoli ochronić się przed nieuczciwymi najemcami i ograniczyć straty nie tylko te finansowe, ale i czasu oraz nerwów, który trzeba poświęcić na spory z lokatorami.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Jak bezboleśnie wynajmować mieszkania i jeszcze na tym zarabiać?

Nowe inwestycje biurowe w Warszawie

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jak bezboleśnie wynajmować mieszkania i jeszcze na tym zarabiać?

Skąd przedsiębiorca ma wziąć pieniądze na zakup pieniądze na zakup powierzchni biurowych/magazynowych?