Biuro w biurowcu czy w mieszkaniu?

Przy rozpoczynaniu działalności przedsiębiorcy często szukają możliwości zminimalizowania ponoszonych przez siebie kosztów stałych. Dlatego część z nich decyduje się na otwarcie biura we własnym mieszkaniu i wygospodarowania pomieszczenia na potrzeby swojego biznesu. Czy lepszym rozwiązaniem jest biuro w biurowcu czy może jednak w mieszkaniu?

Na początek – biuro w mieszkaniu

W większości przypadków na starcie działalności gospodarczej warto jest zdecydować się na wskazanie mieszkania jako miejsca na biuro. Zaletą takiego rozwiązania są niższe koszty ponoszone przez przedsiębiorcę. Nawet jeśli mowa jest o wynajęciu lokalu na potrzeby biurowe, to warto rozważyć taką możliwość – najemca płaci niższy czynsz niż w przypadku powierzchni w biurowcu. Może on podpisać umowę najmu na czas nieokreślony, którą stosunkowo szybko da się rozwiązać bez okresu wypowiedzenia. Kaucja za taki lokal mieszkalny przeważnie jest pobierana w wysokości jednomiesięcznego czynszu netto.

We własnym mieszkaniu można wygospodarować np. jeden pokój na gabinet do prowadzenia działalności. Innym rozwiązaniem będzie wynajęcie nawet kawalerki czy małego lokalu dwupokojowego, co pozwoli na ograniczenie kosztów stałych.

W momencie gdy działalność gospodarcza się rozrasta, firma ma więcej klientów i kontrahentów, niewykluczone, że biuro w mieszkaniu okaże się niewystarczające. Wówczas można zdecydować się na przeniesienie go do biurowca.

Wadą prowadzenia działalności w mieszkaniowym biurze jest to, że nie można dopasować warunków lokalowych do własnych potrzeb. Nie ma ochrony ani nadzoru nad budynkiem, a pod drzwiami biura mogą pojawiać się różne osoby, niekoniecznie zainteresowane skorzystaniem z usług firmy lub z jej oferty produktowej. Zwykle budynki przeznaczone do zamieszkania mają niższy standard niż nowoczesne biurowce. Nie ma gwarancji miejsc parkingowych ani dla przedsiębiorcy, ani jego pracowników i klientów.

Biuro w biurowcu

Naturalnym wyborem, jeśli chodzi o wygospodarowanie przestrzeni na biuro, wydaje się biurowiec. To budynek od podstaw dostosowany do tego celu, jeśli chodzi o części wspólne, ale i windy czy parkingi. To zdecydowana zaleta biurowców. Wynajem powierzchni w takim budynku niesie za sobą wiele korzyści dla najemców. Warunki pracy są o wiele lepsze niż w mieszkaniach, a korzystający po podpisaniu umowy zwykle od razu może rozpocząć działalność w biurze. Co więcej, można wynegocjować czasem bezpłatny okres najmu, nazywany rent free. Im dłuższa umowa, tym dłuższy czas bez opłat.

W razie potrzeby można wybrać biuro wraz z pojedynczymi gabinetami dla pracowników czy z salą konferencyjną do przyjmowania klientów lub kontrahentów. Urządzenie w ten sposób mieszkania wymagałaby dużych nakładów środków oraz wynajęcia lokalu o dużej powierzchni.

Siedziba w biurowcu daje szansę na dowolną organizację powierzchni biurowej – wystarczy przekazać informacje architektowi, który przygotuje odpowiednią przestrzeń. Właściciele budynków biurowych sami wykańczają lokale, co nie obciąża kosztami najemcę. Także i w jego gestii leży zapewnienie jednolitego, wysokiego standardu budynku i bezpieczeństwa. To on wynajmuje firmę ochroniarską, zapewnia wykonanie sieci energetycznej, węzły sanitarne oraz szybkie łącze internetowe.

Do wad biura w biurowcu zalicza się wyższy czynsz za wynajęcie lokalu, wyższą kaucję czy konieczność podpisania długoterminowej umowy bez możliwości wypowiedzenia, na okres np. minimum 3 lub 5 lat.

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, a dla każdego przedsiębiorcy nieco inne cechy lokalu biurowego mogą być ważniejsze. Dlatego nie można z całym przekonaniem powiedzieć, że biuro w biurowcu lub w mieszkaniu jest lepszą opcją. Jeśli szukają Państwo odpowiedniego lokalu, to specjaliści z Wilsons Nieruchomości mogą znaleźć propozycje, które spełnią oczekiwania.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Parki logistyczne - wady i zalety

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Czy warto wybrać nowoczesny biurowiec? A może nieco starszy budynek?