5 błędów, które warto unikać, kiedy chcesz kupić mieszkanie/dom

5 błędów, które warto unikać, kiedy chcesz kupić mieszkanie/dom

Kupowanie domu lub mieszkania to inwestycja pochłaniająca wysokie nakłady finansowe – własne lub uzupełniane z kredytu hipotecznego zaciągniętego w wybranym banku. Z tego względu trzeba gruntownie przeanalizować wszystkie kwestie związane z jej realizacją. Sprawdź, jakich błędów powinieneś unikać w momencie, gdy chcesz kupić mieszkanie lub dom. 

Kupno za małego lub za dużego lokum

W pierwszej kolejności przy kupowaniu mieszkania czy domu powinieneś przeanalizować, jaki lokal jest Ci potrzebny. Myśl przy tym perspektywicznie. Nawet jeśli masz teraz tylko współmałżonka, ale planujecie dzieci, nie kupuj kawalerki czy małego mieszkanka, ponieważ z czasem będzie ono za ciasne. Lepiej od razu wybierz większy lokal, o ile tylko Cię na niego stać.

Jednocześnie za duży dom czy mieszkanie to także problem, ponieważ musisz je utrzymać, sprzątać w nim, ogrzewać. Wszystko to składa się na wyższe koszty eksploatacji lokum w przyszłości, co również musisz mieć na uwadze przy zakupie nieruchomości. 

Brak sprawdzenia kwestii formalnych związanych z nieruchomością

Kardynalnym błędem, jaki możesz niestety popełnić przy kupowaniu mieszkania lub domu, jest ten związany z brakiem sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości i weryfikacji tego, czy sprzedający lokum jest rzeczywiście jego prawowitym właścicielem. 

Zdarza się, że osoba podająca się za posiadacza nieruchomości wcale nim nie jest. Może się też okazać, że stan prawny mieszkania czy domu nie pozwalają na jego sprzedaż albo wpisy w Księdze wieczystej nieruchomości świadczą o tym, że komornik zajął nieruchomość, a właściciel ma długi, które kupujący będzie musiał spłacić przy zakupie. 

Przeszacowanie możliwości finansowych

Nie szukaj drogiej nieruchomości bez sprawdzenia, czy rzeczywiście będziesz mógł zaciągnąć na tyle wysoki kredyt hipoteczny – o ile nie dysponujesz gotówką. Pamiętaj też, że sam zakup to jeszcze nie koniec kosztów, jakie musisz ponieść. Te dotyczą jeszcze opłacenia notariusza czy ustanowienia zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego. 

Powinieneś mieć też pieniądze na remont i wyposażenie kupionego domu czy mieszkania. Jeśli nabywasz nieruchomość droższą, niż planowałeś, może dojść do sytuacji, w której nie będziesz mógł przez długi czas się do niej przeprowadzić, bo braknie Ci na to pieniędzy, a koszty utrzymania nieruchomości będziesz musiał wciąż ponosić. 

Kupowanie w pośpiechu

Pośpiech przy inwestycjach polegających na zakupie domu czy mieszkania, nigdy nie jest dobrym doradcą. Jeśli spieszysz się z zawarciem umowy, może się okazać, że nie masz wystarczającej zdolności, by zaciągnąć kredyt hipoteczny i kupić zadatkowane mieszkanie lub dom. Stracisz więc swoje pieniądze, jeśli to z Twojej winy umowa przedwstępna zakupu nieruchomości jednak nie dojdzie do skutku. 

Spiesząc się, nie jesteś w stanie sprawdzić choćby kwestii formalnych, które mają niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa kupującego. 

Niedoszacowanie kosztów remontu

Dla wielu kupujących bardzo dobrym pomysłem wydaje się kupno mieszkania w stanie „do generalnego remontu”, zwłaszcza wtedy, gdy sami mają odpowiednie umiejętności do wykonania wielu prac, np. do położenia podłóg drewnianych, kafelek czy wykonania instalacji hydraulicznej i elektrycznej. 

Jednak jeśli taką samą inwestycję podejmują osoby, które nie mają wiedzy z zakresu kosztów remontu i prawdziwego zakresu prac, jakie trzeba w mieszkaniu lub domu przeprowadzić, mogą one nie doszacować budżetu, który trzeba na ten cel wygospodarować. 

W efekcie kupione mieszkanie czy dom w stanie pozostawiającym wiele do życzenia może być skarbonką bez dna. Najlepiej zabrać na oglądanie takiego lokalu fachowca, który realnie oceni koszty remontów. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

5 błędów, które warto unikać, kiedy chcesz kupić mieszkanie/dom

Inteligentne mieszkanie/dom

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

5 błędów, które warto unikać, kiedy chcesz kupić mieszkanie/dom

Oszczędzam czas i nerwy naszym klientom