Mieszkanie dla studenta w Warszawie – gdzie i za ile?

Mieszkanie dla studenta w Warszawie – gdzie i za ile?

Student uczący się na uczelni znajdującej się poza miejscem zamieszkania i domem rodzinnym, musi zapewnić sobie tam lokal. Może w tym celu wynająć mieszkanie, pokój w większej nieruchomości z innymi osobami albo zdecydować się na akademik. Jeśli wybiera najwygodniejszą opcję, jaką jest mieszkanie dla studenta, musi liczyć się ze zwiększonymi kosztami. Ile kosztuje wynajem takiego lokalu w Warszawie i gdzie jest najtaniej?

Średnia stawka najmu w Warszawie

Zgodnie ze statystykami dotyczącymi średnich kosztów najmu mieszkań w stolicy, w maju 2021 roku stawka ta wyniosła 52 zł za metr kwadratowy. To znaczna obniżka, bo nawet o 11 proc. względem średniej ceny sprzed pandemii, na co wskazuje raport przygotowany przez Expandera i Rentier.io z maja 2021 roku. Przeciętna cena najmu mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych w Warszawie wynosi 3500 zł.

Najtańsze warszawskie dzielnice

Stosunkowo najtaniej, jeśli chodzi o wynajęcie mieszkania jednopokojowego dla studenta jest na warszawskim Rembertowie, na Wesołej czy w Wawrze i na Pradze Południe, o ile student chce zamieszkać w granicach administracyjnych stolicy. W Rembertowie średnia cena wynajmu jednopokojowego mieszkania na miesiąc wynosi 1315 zł, w dzielnicy Wesoła 1400 zł, a w Wawrze 1575 zł miesięcznie.

Najdroższe warszawskie dzielnice

Najdrożej jest z kolei w Śródmieściu, gdzie za miesięczny najem kawalerki studentowi przyjdzie zapłacić aż 2187 zł. Ponad 2000 zł wyda na jednopokojowe mieszkanie na Woli a 2000 zł na Żoliborzu.
Wraz ze wzrostem potrzeb lokalowych, rośnie też cena za wynajem mieszkania, ale za to koszty te można potencjalnie podzielić na więcej osób. Jeśli w nieruchomości dwupokojowej zamieszka dwóch studentów, to w Rembertowie zapłacą po 1100 zł na osobę za miesiąc. Taniej będzie wynająć takie same mieszkanie dzielnicach Ursus czy Wawer. W Ursusie na miesiąc będzie to 1821 zł, a we Wawrze – 1993 zł miesięcznie. Najdrożej podobne mieszkanie dwupokojowe wynająć można w śródmieściu – koszt przekracza 4100 zł miesięcznie.


Za wynajem trzypokojowego mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić co najmniej 2067 zł na miesiąc w Rembertowie, a w Śródmieściu będzie to najwięcej – koszt to ponad 7100 zł.
Okazuje się więc, że najlepiej wynająć większe mieszkanie dla studenta w dzielnicy Rembertów, aby zaoszczędzić na miesięcznych kosztach zakwaterowania. Problem w tym, że z dzielnicy tej jest stosunkowo daleko do uczelni wyższych w Warszawie. Najbliżej będą mieli studenci uczęszczający do Wyższej Szkoły Menedżerskiej.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Mieszkanie dla studenta w Warszawie – gdzie i za ile?

Odpowiedzialność biura nieruchomości w procesie sprzedaży lub wynajmu

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie dla studenta w Warszawie – gdzie i za ile?

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności