Jak podnieść wartość sprzedawanego lub wynajmowanego mieszkania? 5 niezawodnych sposobów

Jak podnieść wartość sprzedawanego lub wynajmowanego mieszkania? 5 niezawodnych sposobów

Sprzedaż czy wynajem mieszkania to zadanie najczęściej trudne, ponieważ właściciel chciałby uzyskać możliwie jak najlepszą cenę za swoją nieruchomość lub jej najem. Może podjąć wiele różnych działań, których skutkiem będzie podniesienie wartości sprzedawanego lub wynajmowanego mieszkania. Przedstawiamy 5 niezawodnych sposobów, które do tego doprowadzą.

Gruntowne sprzątanie lokalu

Zagracone mieszkanie, pełne osobistych rzeczy właściciela, nie nadaje się do pokazywania dla potencjalnych kupujących czy najemców. Jeśli jest w nim nieporządek czy po prostu jest brudno, na pewno wywrze to złe wrażenie na zainteresowanych.
Przy chęci podniesienia wartości sprzedawanego czy wynajmowanego mieszkania czasem wystarczy po prostu, że zrobimy w nim gruntowne porządki. Umyjemy okna, drzwi i podłogi, odkurzymy ściany oraz wyczyścimy na błysk toaletę i łazienkę. Należy też pozbyć się wszystkich zbędnych rzeczy, które powodują wrażenie chaosu i nieporządku. Osoba, która wchodzi do mieszkania, by je obejrzeć przed podjęciem decyzji o kupnie lub wynajęciu, powinna poczuć się w nim jak w hotelu. Mieszkanie powinno wyglądać schludnie, czysto i efektownie. Najlepiej więc pochować lub wynieść z lokalu wszystkie rzeczy osobiste.

Eliminacja zidentyfikowanych usterek

Kapiący kran, niedziałający kontakt, czy skrzypiące drzwi być może są usterkami, na które domownicy nie zwracają zbyt dużej uwagi, ale wpływają one negatywnie na odbiór mieszkania. Kiedy ma być ono wystawione na sprzedaż lub jest przeznaczone na wynajem, wszystko w nim powinno działać tak, jak należy. Jeśli potencjalny klient przy oglądaniu lokalu mieszkalnego widzi, że na każdym kroku są tu problemy, może na tej podstawie uznać, że pojawią się one także w późniejszym czasie.
Tak naprawdę, czasem wystarczy jedna, drobna usterka, z którą zetknie się potencjalny kupujący czy najemca, by zrezygnował z dokonania transakcji z uwagi na złe pierwsze wrażenie. Naprawa drobnych wad pozwoli tego uniknąć i nie narazi właściciela na wysokie koszty.

Odświeżenie ścian i podłóg

Odchodząca ze ścian tapeta czy łuszcząca się warstwa farby powodują, że mieszkanie wydaje się zaniedbane, a co za tym idzie, klient widząc je, od razu kalkuluje, ile będzie musiał wydać na jego odmalowanie. To wszystko obniża wartość lokalu.
By ją podwyższyć, warto wykonać proste prace remontowe – zedrzeć starą tapetę i położyć nową, neutralną albo pomalować ściany na nowo. Zniszczone podłogi np. z paneli laminowanych można wymienić na nowe, a jeśli wykonane są np. z desek – wycyklinować. Często takie remonty pochłaniają czas i środki finansowe, ale w zamian można tak o wiele zwiększyć wartość sprzedawanego mieszkania.

Zwiększenie przestronności lokalu

Po wejściu do mieszkania osoby, która interesuje się jego wynajęciem lub kupnem, powinna ona odnieść wrażenie, że jest przestronne. Pomóc mogą tu lustra i oświetlenie. Nawet lokal o małym metrażu może wydawać się większy niż jest w rzeczywistości, przez co jego subiektywna wartość rośnie. W kształtowaniu wrażenia przestronności pomaga usunięcie z regałów czy komód wszelkich zbędnych rzeczy i przestawienie stojących na środku mebli, które zagracają powierzchnię.

Home staging – mieszkanie bardziej atrakcyjne

Specjaliści rynku nieruchomości doskonale wiedzą, że podniesienie wartości mieszkania przed sprzedażą lub wynajęciem go nie musi pociągać za sobą wysokich kosztów. Wystarczy wykonać samodzielnie lub zlecić wyspecjalizowanej agencji wykonanie działań z zakresu home stagingu. Polegają one na odświeżeniu mieszkania i umeblowaniu go tak, by wyglądało jak najlepiej. Zachwycającą aranżację budują także gustowne dodatki – lampy, poduszki, zasłony w oknach i tym podobne. Home staging może pociągać za sobą niskie wydatki, za to pozwala na całkowitą metamorfozę wnętrza i podnosi jego wartość w oczach potencjalnych kupujących czy najemców.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Jak podnieść wartość sprzedawanego lub wynajmowanego mieszkania? 5 niezawodnych sposobów

Taksa notarialna 2021 – opłaty notarialne i koszt aktu notarialnego

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jak podnieść wartość sprzedawanego lub wynajmowanego mieszkania? 5 niezawodnych sposobów

Wpisy komornicze w KW