Bezpieczeństwo transakcji przede wszystkim!

Bezpieczeństwo transakcji przede wszystkim!

Dlaczego Doradcy Wilson’s Nieruchomości przywiązują tak wielką wagę do bezpieczeństwa transakcji? Ponieważ pragną maksymalnie zabezpieczyć Klienta i zminimalizować ryzyko transakcji. Rozmawiamy z Darią Fiedeń z Wilson’s, która od kilkunastu lat pomaga bezpiecznie spełniać marzenia o własnym M.

Chcę kupić nieruchomość, mam spory wybór ofert w internecie. Czy potrzebuję w ogóle Doradcy? 

Jeśli dysponujesz czasem i odpowiednią wiedzą specjalistyczną, to rzeczywiście, samodzielnie możesz dokonać transakcji. Zawsze jednak musisz liczyć się z pewnym ryzykiem, że coś ważnego może Ci umknąć. Wówczas do transakcji może w ogóle nie dojść, czeka Cię wiele stresu lub poniesiesz koszty, z jakich nie zdawałaś sobie wcześniej sprawy.

Jakie koszty moga wchodzić tutaj w grę?

Być może dokładnie nie sprawdziłaś stanu prawnego nieruchomości, jej księgi wieczystej. Być może na nieruchomość są nałożone jakieś zajęcia komornicze. Może są osoby trzecie, które mają do niej prawo lub są zameldowane. A może osoba, która dokonuje sprzedaży nie ma tak naprawdę praw do tej nieruchomości. Mogą się też zdarzyć błędy w dokumentacji nieruchomości, np. powierzchnia nie jest zgodna z zapisami w księdze wieczystej, etc. Dzięki wsparciu naszych prawników pomagam w prostowaniu stanu prawnego nieruchomości. Dbam o to, byś uniknęła problemów i stresu w trakcie i po zakupie.

Czyli sprawdzenie nieruchomości oraz sprzedającego to jedna z ważniejszych spraw związanych z bezpiecznym zakupem?

Też. Ale tak naprawdę zaczynam od tego, co jest dla Ciebie ważne, jakiej nieruchomości szukasz, w jakiej lokalizacji, o jakich parametrach. To wszystko oczywiście po podpisaniu stosownej umowy między nami, która reguluje wszystkie kwestie związane z naszą współpracą. Dzięki poznaniu Ciebie i Twoich oczekiwań, będę mogła zaproponować Ci już dokładnie sprawdzone oferty w naszej bazie. Jeśli nie znajdę odpowiedniej oferty w tej bazie, mam dostęp do wielu innych, dzięki współpracy z doradcami nieruchomości z innych agencji. 

 

Rozumiem. Mamy zatem wybraną i sprawdzoną nieruchomość. Co dalej? 

Dalsze kroki są uzależnione od tego, czy chcesz kupić nieruchomość za gotówkę czy na kredyt. W międzyczasie wspieram Cię w negocjacjach ceny za nieruchomość. W związku z tym, że dobrze znam rynek i oferty, mogę wyposażyć Cię w odpowiednie argumenty do rozmowy z obecnym właścicielem nieruchomości lub w Twoim imieniu te negocjacje przeprowadzać.   

Jeśli chcesz kupić nieruchomość na kredyt, wraz z zespołem specjalistów Wilson;s pomagamy Ci przejść przez procedurę związaną z pozyskaniem kredytu. Od ustalenia zdolności kredytowej, poprzez przygotowanie i podpisanie stosownych dokumentów, podpisanie umowy przedwstępnej…

Czy umowa przedwstępna jest potrzebna? To dodatkowe koszty u notariusza…

Podpisanie umowy przedwstępnej to też dbanie o Twoje bezpieczeństwo. Umowa taka  określa ogólne warunki zakupu, cenę, czas realizacji umowy,  informacje o zadatku lub zaliczce. Trzeba pamiętać, że ustawowy 10% zadatek nie jest zwrotny w przypadku, kiedy jako kupująca chciałabyś odstąpić od umowy.  Ale jeśli sprzedający zmieni zdanie, to musi zapłacić Tobie dwukrotność zadatku. Umowa przedwstępna w tej formie może stanowić podstawę wpisu roszczenia do księgi wieczystej co zwiększa pewność że nieruchomość nie będzie przedmiotem kolejnej umowy przedwstępnej z innym kupującym. Pozwala sądownie dochodzić od drugiej strony wykonania zawartej umowy.

Jeśli umowa przedwstępna ma zwykłą formę cywilnoprawną to pozwala jedynie na roszczenia odszkodowawcze o ile odpowiednie zapisy zostały w niej zawarte.

Czyli warto jednak tę umowę przedwstępną u notariusza podpisać. Mamy zatem skompletowane wszystkie dokumenty, jest zgoda banku na kredyt, podpisuję umowę zakupu (właściwą) u notariusza i to jest już koniec naszej współpracy?

Nie do końca. Pilnuję wszystkich terminów zawartych w umowie, m.in. związanych z datą przekazania nieruchomości. Ponadto przypominam o sporządzeniu protokołu ze stanu liczników, rozwiązaniu lub przepisaniu na nowego nabywcę umów z dostarczycielami mediów.

Decydując się na Doradcę, mam zatem tak naprawdę full serwis. Zdecydowanie mogę oszczędzić sobie czas nie tylko na wyszukanie odpowiedniej nieruchomości, sprawdzeniu jej stanu prawnego, skompletowaniu odpowiednich dokumentów, bieganiu po urzędach, stresu przy negocjacjach i pamiętaniu o wszystkim w momencie odbioru mojego wymarzonego M. To nieoceniona pomoc. 

Dokładnie. Przekonują się o tym Klienci, którym pomagamy w Wilson’s Nieruchomości kupić, sprzedać lub wynająć nieruchomość. A robimy to z prawdziwą pasją do tej pracy. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Bezpieczeństwo transakcji przede wszystkim!

5 błędów, których warto unikać, kiedy chcesz sprzedać mieszkanie/dom

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Bezpieczeństwo transakcji przede wszystkim!

Wszystko o częściach wspólnych nieruchomości: co to jest i co warto o nich wiedzieć?