5 błędów, których warto unikać, kiedy chcesz sprzedać mieszkanie/dom

5 błędów, których warto unikać, kiedy chcesz sprzedać mieszkanie/dom

Proces sprzedaży domu czy mieszkania może trwać długo i wymagać dużego zaangażowania ze strony właściciela. Łatwiej znaleźć potencjalnych nabywców na swoją nieruchomość z wykorzystaniem pomocy agenta nieruchomości, który dysponuje własną bazą klientów i potrafi dotrzeć do osób zainteresowanych zakupem. Jeśli jednak właściciel nieruchomości sam chce sprzedać dom czy mieszkanie, powinien zapoznać się z 5. największymi i najczęściej popełnianymi błędami, którą mogą mu się przytrafić.

Błąd 1 Nieprzemyślana treść i wygląd ogłoszenia nieruchomości

Pierwszy kontakt potencjalnych kupujących z ofertą sprzedaży domu czy mieszkania występuje zwykle w serwisach, gdzie umieszczane są ogłoszenia. Dlatego warto zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie na klientach i przyciągnąć ich uwagę. 

Chaotycznie sformułowane ogłoszenie sprzedaży domu lub mieszkania albo brak zdjęć czy umieszczenie w ogłoszeniu fotografii niskiej jakości, które nie prezentują bynajmniej lokum w dobrym świetle, na wstępie skreśla taki anons. Najpewniej będzie miał on bardzo mało wyświetleń i trudno oczekiwać odpowiedzi od zainteresowanych kupujących. 

Dlatego warto dobrze zredagować ogłoszenie, aby znalazły się w nim precyzyjne dane, w przejrzystej formie oraz najważniejsze zalety domu czy mieszkania. Zdjęcia do ogłoszenia warto wykonać aparatem fotograficznym o bardzo dobrych parametrach, w ciągu dnia, gdy światło naturalne dobrze doświetli poszczególne pomieszczenia.

Błąd 2. Zawyżona cena nieruchomości

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli nieruchomości, którzy chcą je sprzedać samodzielnie, jest nieprawidłowa wycena. Zbyt wysoka kwota podana w ogłoszeniu powoduje, że wielu potencjalnych kupców nie zapozna się z jego treścią. Częstą praktyką jest bowiem to, że nabywcy zawężają rezultaty wyszukiwania w serwisach z ogłoszeniami nieruchomości do określonej kwoty. W wyniku czego mieszkanie za 305 tys. zł nie wyświetli się naturalnie tym, którzy szukają lokum do 300 tys. zł. 

Poza tym trzeba realnie wyceniać sprzedawaną nieruchomość, biorąc pod uwagę średnie ceny rynkowe oraz obiektywną wartość nieruchomości, na którą wpływa standard wykończenia i wyposażenia mieszkania czy domu, stan techniczny, estetyka pomieszczeń, czy rzecz jasna lokalizacja.

Błąd 3. Nieuregulowany stan prawny lokalu

Pamiętać należy, że osoba, która będzie zainteresowana zakupem mieszkania czy domu, ma prawo do wglądu w jego dokumentację, przede wszystkim w księgę wieczystą nieruchomości. Brak numeru owej księgi lub nieuregulowany status prawny mieszkania lub domu zniechęcają do zakupu.

Błąd 4. Mocno spersonalizowany wygląd mieszkania

Kiedy przychodzi do oglądania domu czy mieszkania przez potencjalnych kupujących, niemal wszystko ma znaczenie. Po pierwsze warto usunąć rzeczy osobiste, pamiątki i bibeloty, a nawet symbole polityczne i religijne. Takie odpersonalizowanie wnętrz, dokonane choć w pewnym stopniu, wpływa korzystnie na odbiór nieruchomości.

Błąd 5. Złe pierwsze wrażenie

Warto wrócić jeszcze do kwestii oglądania mieszkania czy domu przez osoby odpowiadające na ogłoszenie o sprzedaży. Już od progu będą one analizowały, czy nieruchomość się im podoba. Dlatego ważne jest, jakie pierwsze wrażenie zrobi dom czy mieszkanie. Sztuczką stosowaną przez wielu agentów nieruchomości jest przy tym zapalenie wszystkich dostępnych źródeł światła, zwłaszcza przy oglądaniu mieszkania czy domu po zmroku. Lepiej zawsze umawiać się na oglądanie w ciągu dnia.

Pokazywane potencjalnym nabywcom mieszkanie powinno być czyste, bez śladów zwierząt, czy bałaganu na półkach i regałach. Jeśli wyposażenie ma pozostać w lokalu, to również i w szafach w zabudowie i innych meblach powinien panować porządek. Dobre pierwsze wrażenie może być zrobione tylko raz. Nieuprzątnięte biurko, kosz na śmieci z wywalającymi się z niego butelkami czy chusteczkami, a przy tym lepiący blat kuchenny to błędy, które skutecznie odstraszają kupujących przed zakupem mieszkania lub domu. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

5 błędów, których warto unikać, kiedy chcesz sprzedać mieszkanie/dom

Dom czy mieszkanie?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

5 błędów, których warto unikać, kiedy chcesz sprzedać mieszkanie/dom

Bezpieczeństwo transakcji przede wszystkim!