Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem?

Jedną z form prowadzenia inwestycji na rynku nieruchomości – pierwotnym lub wtórnym, może być kupowanie mieszkań z myślą o ich późniejszym wynajęciu. Dzięki takim inwestycjom możemy stworzyć sobie źródło pasywnego dochodu, który zasili domowy budżet, a sam zakup nieruchomości stanie się perspektywiczną inwestycją.

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania na wynajem, powinniśmy wiedzieć, na jakie kwestie najbardziej zwrócić uwagę. Jak wybrać optymalne mieszkanie przeznaczone do wynajmowania lokatorom?

Najważniejsza lokalizacja

Podstawową kwestią, jaką należy rozważyć jeśli interesuje Cię zakup mieszkania na wynajem, jest lokalizacja kupowanej nieruchomości. Powiązana jest ona także i z tym, jakie są szanse w danym miejscu na szybkie znalezienie najemców. Lokalizacja jest ważna, ale nie tylko ona powinna być uwzględniana przy wyborze odpowiedniego mieszkania.

Pojawia się zatem pytanie, w jakiej lokalizacji kupić mieszkanie, aby w przyszłości nie mieć problemów z jego wynajmem i żeby ta inwestycja była jak najbardziej opłacalna?

  • Mieszkanie w mieście akademickim

Potencjalnie największe szanse na najem mieszkania masz w miastach akademickich, w sąsiedztwie kampusów studenckich i samych uczelni, ale wybierz takie mieszkanie, jeśli rzeczywiście nie przeszkadzają ci studenci w roli wynajmujących twoją nieruchomość.

nieruchomości-wysokie-budynki

  • Mieszkanie w centrum miasta

W przypadku gdy celujesz w inną grupę najemców, postaw na nieco inną lokalizację. Spokojne, nowoczesne osiedla dobrze skomunikowane z centrum w dużych miastach, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, to miejsce idealne do wynajmowania mieszkań dla rodzin z dziećmi. W dobrej lokalizacji w centrum miasta chętnie zamieszkają zamożni single i pary.

  • Mieszkanie w mieście turystycznym

Inną kwestią jest zakup mieszkania na wynajem w kurorcie nadmorskim czy w górach i decyzja o tym, by wynajmować je krótkoterminowo dla turystów. Taka inwestycja będzie wymagała zaangażowania ze strony właściciela oraz nadzorowania całej inwestycji na bieżąco. Poza tym w takim przypadku podejmujemy ryzyko, że przez pewien czas mieszkanie będzie stało puste, poza sezonem wakacyjnym czy feriami.

Cena nabycia mieszkania

klucze-do-mieszkania

Dla inwestora to jeden z najważniejszych czynników decydujących na ile inwestycja w zakup mieszkania na wynajem jest opłacalna. Najlepiej kupić nieruchomość możliwie jak najtaniej, ale jednocześnie w dobrym standardzie.

  • Rynek wtórny

Zakup mieszkania na rynku wtórnym w fatalnym stanie, nawet za obniżoną cenę, oznacza konieczność przeprowadzenia gruntownego, kosztownego remontu nieruchomości, co nadwyręży nasz budżet i spowoduje, że z wynajęciem mieszkania będzie trzeba poczekać do czasu przeprowadzenia niezbędnych prac. Ponadto, przypadku mieszkania z rynku wtórnego konieczna jest zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych.

  • Rynek pierwotny

W przypadku mieszkań wyposażonych, wyremontowanych i tych pochodzących z rynku pierwotnego od dewelopera, nakłady na ich remont, odświeżenie czy zakup mebli oraz niezbędnych sprzętów dla przyszłych wynajmujących, będą niższe, ale jednocześnie więcej za nie zapłacimy. Aczkolwiek zakup mieszkania na wynajem z rynku pierwotnego nie wymaga zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy więc oszacować koszty obu przedsięwzięć i ewentualne przychody z tytułu wynajmu, skonfrontować je ze sobą, wyliczając potencjalną stopę zwrotu z każdej inwestycji tak, aby zakup mieszkania pod wynajem rzeczywiście był opłacalną inwestycją.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem?

Jak przebiega proces sprzedaży nieruchomości?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na wynajem?

Jak sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem lub komornikiem?