Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach? Co wybrać?

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach? Co wybrać?

Szukasz mieszkania i zastanawiasz się nad najlepszą dla Ciebie lokalizacją? W tym artykule dowiesz się, jakie są korzyści i ograniczenia wynikające z życia w centrum miasta i na jego obrzeżach. 

Przed podjęciem decyzji odpowiedz sobie na pytania:

Gdzie pracujesz/studiujesz? 

W ciągu tygodnia spędzamy zazwyczaj kilkadziesiąt godzin w pracy. Jeśli Twoje biuro znajduje się w centrum miasta, pomyśl o mieszkaniu właśnie tutaj. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i koszty dojazdu z peryferii. Nie musisz tracić godzin w korkach lub na długich przejazdach komunikacją publiczną. To oznacza więcej czasu dla siebie, a także mniejszy stres związany z codziennymi przejazdami.

Krótszy czas dojazdu do pracy oznacza też więcej czasu na inne aktywności. Możesz wreszcie znaleźć moment na poranny trening, spotkanie ze znajomymi na śniadanie lub chwilę relaksu przed rozpoczęciem pracy. To znacząco poprawia jakość życia. 

Być może pracujesz zdalnie i czasem chcesz usiąść z laptopem poza domem? Centrum miasta oferuje wiele takich miejsc – od przytulnych kawiarni po strefy coworkingowe. 

Jeśli jesteś studentem/studentką, pomyśl o lokalizacji niedaleko Twojej uczelni lub zamieszkaj w centrum miasta. Czas studiów to niewątpliwie dobry moment, aby poczuć klimat miasta, w którym się uczysz i skorzystać z jego szerokiej oferty rozrywkowo-kulturalnej. 

Jak spędzasz swój wolny czas? 

Kultura i rozrywka 

Lubisz, kiedy dzieje się wiele wokół Ciebie? Jeśli jesteś osobą, która kocha aktywność, spotkania ze znajomymi i nocne życie, to centrum miasta jest idealnym miejscem dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele klubów i restauracji, które ożywają po zmroku. 

Jeśli interesujesz się kulturą i historią, centrum miasta ma wiele do zaoferowania. Muzea i galerie sztuki pozwolą Ci poszerzyć horyzonty i pogłębić wiedzę. Dzięki dobrej lokalizacji, łatwiej będziesz mógł/a załapać się na dni z darmowym zwiedzaniem wystaw. 

Oczywiście, mieszkając na obrzeżach, też będziesz mógł/a korzystać z atrakcji znajdujących się bliżej centralnych punktów miasta. Jednak poświęcisz na to więcej czasu, energii i pieniędzy na transport. Wszystko zależy od Twojego stylu życia i tego, jak często korzystasz z oferty rozrywkowej i kulturalnej. Jeśli robisz to raz na jakiś czas, dojazd z peryfierii nie powinien stanowić większego problemu. 

 

Cisza i spokój 

A może jesteś typem człowieka, który woli odpocząć po pracy w swoich czterech kątach lub na świeżym powietrzu? W takim razie być może lepszym wyborem będą dla Ciebie obrzeża miasta pełne zieleni i ścieżek rowerowych. Możesz tu uprawiać jogging, rower, nordic walking czy po prostu chodzić na długie spacery.  

W dużych miastach hałas jest nieunikniony. Szum ulic, dźwięki samochodów, muzyka z pobliskich lokali – to wszystko może być dość uciążliwe. Na peryferiach z pewnością zgiełk jest mniejszy, a powietrze lepszej jakości. 

Zależy Ci na dużej przestrzeni?

Po pandemii wiemy, jak ważna jest przestrzeń do życia. Jeśli marzysz o mieszkaniu o naprawdę dużej powierzchni, pomyśl o obrzeżach. Tam znajdziesz kilkupokojowe nieruchomości w znacznie niższej cenie niż w centrum miasta. 

Dodatkowo, mieszkania w centrum są często mniejsze niż te na obrzeżach. Jeśli potrzebujesz dużej przestrzeni, na przykład dla swojej rodziny, może okazać się to problemem.

Jaka jest Twoja sytuacja finansowa?

Przed podjęciem decyzji o wyborze lokalizacji mieszkania, pomyśl o Twoim budżecie. Zazwyczaj lokale w centrum miasta są droższe od tych na obrzeżach. 

Zastanów się, co będzie bardziej dla Ciebie opłacalne. Być może zdasz sobie sprawę, że więcej czasu będziesz spędzać w centrum miasta, a mieszkanie tam wyniesie Cię mniej niż codzienny dojazd z obrzeży. 

Jeśli planujesz zakup mieszkania w centrum miasta, możesz potraktować go jako inwestycję w przyszłość. Zazwyczaj nieruchomości w takiej lokalizacji zyskują na wartości z biegiem czasu, co czyni je atrakcyjnymi inwestycjami. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej nieruchomości, możesz liczyć na zysk w przyszłości.

Czy potrzebujesz transportu publicznego?

Jakim środkiem transportu najczęściej się poruszasz? Jeśli masz własny samochód, w centrum miasta będziesz mieć większe trudności ze znalezieniem parkingu i prawdopodobnie spędzisz dużo czasu w korkach. Auto jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, kiedy mieszkasz na obrzeżach. 

W centrum miasta nie potrzebujesz samochodu do codziennych czynności, co jest nie tylko bardziej ekonomicznym, ale też ekologicznym rozwiązaniem. Mieszkając w centrum możesz korzystać z rozbudowanej komunikacji miejskiej lub w myśl idei 15-minutowego miasta – poruszać się pieszo między najbardziej potrzebnymi miejscami, takimi jak sklepy, apteki czy szkoły. 

 

Jakie są Twoje długoterminowe plany? 

Wybór mieszkania zależy też od tego, co planujesz. W przyszłości chcesz zmienić pracę lub założyć rodzinę? Wtedy być może będziesz potrzebować większej przestrzeni lub zmiany swojej lokalizacji. 

Zanim podejmiesz decyzję, wejdź w rolę rekrutera do pracy i zadaj sobie pytanie: gdzie widzisz się za 5 lat? Przy wynajmie nieruchomości odpowiedź na nie będzie aż tak wiążąca jak przy zakupie. 

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – podsumowanie 

I jak – wolisz mieszkanie w sercu miasta, czy raczej na peryferiach? Obie lokalizacje mają wiele zalet i wad. Wszystko zależy od Twojego stylu życia, sytuacji zawodowej i finansowej. 

Jeśli szukasz pomocy z wyborem najlepszej opcji, skontaktuj się z nami. Pomożemy znaleźć Ci mieszkanie, które spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. 

 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach? Co wybrać?

Jak sprzedać działkę?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach? Co wybrać?

Mieszkanie na sprzedaż. Jak negocjować cenę?