Mieszkanie na sprzedaż. Jak negocjować cenę?

Mieszkanie na sprzedaż. Jak negocjować cenę?

 

Sprzedaż mieszkania to poważna decyzja, która zdecydowanie wymaga odpowiedniego przygotowania i strategii. Nie chodzi tylko o to, aby znaleźć kupca, ale też o to, aby uzyskać jak najkorzystniejszą cenę za swoją nieruchomość. Jak skutecznie negocjować cenę mieszkania z potencjalnym nabywcą? Tego dowiesz się w tym artykule. 

Znajdź odpowiedni moment na sprzedaż 

Aby sprzedać mieszkanie za korzystną dla Ciebie cenę, czasem musisz chwilę zaczekać. A to dlatego, że niektóre okresy roku są lepsze do sprzedaży nieruchomości niż inne. Większy popyt na kupno własnego mieszkania najczęściej przypada na wiosnę i jesień. Wtedy masz więc większą szansę na znalezienie zainteresowanych kupców. Natomiast zima i lato to zazwyczaj okres ogórkowy. Rynek jest mniej aktywny, więc prawdopodobnie trudniej będzie Ci sprzedać mieszkanie. 

Pośpiech może działać na Twoją niekorzyść przy negocjacji ceny. Jeśli masz możliwość przeczekania gorszego momentu dla sprzedaży, zrób to. Ważne, abyś podczas spotkań z potencjalnymi kupującymi była/a spokojny/a i pewny/a wartości Twojej nieruchomości. 

Zadbaj o atrakcyjną prezentację mieszkania

O wiele łatwiej będzie Ci prowadzić negocjacje, jeśli Twoje mieszkanie będzie wyglądało schludnie i atrakcyjnie. Jak wiadomo pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego przed zaproszeniem ewentualnych nabywców uporządkuj i posprzątaj wszystkie pomieszczenia, odmaluj ściany i podłogi, napraw lub wymień uszkodzone elementy wyposażenia. Aby dobrze sprzedać nieruchomość, musisz w nią jeszcze trochę zainwestować. 

Wyobraź sobie, że w Twoim domu są cieknące krany, chyboczące klamki do drzwi czy brudne ściany. Trudno będzie walczyć o wyższą kwotę sprzedaży, jeśli wokół Ciebie będą wszechobecne usterki. Im lepszy standard mieszkania, tym więcej możesz ugrać. 

 

Możesz spróbować poprawić wygląd swojej nieruchomości przed sprzedażą, stosując się do home stagingu. Jest to technika polegająca na takim zaaranżowaniu wnętrza, aby pokazać jego mocne strony i zminimalizować te słabsze. Możesz zlecić to zadanie profesjonalnemu home stagerowi lub samodzielnie wprowadzić kilka prostych zmian, takich jak ustawienie roślin, poduszek, świec czy obrazów. 

Ustal realistyczną cenę wyjściową 

Cena, którą oczekujesz za swoje mieszkanie, powinna być uzasadniona obiektywnymi kryteriami, takimi jak położenie, powierzchnia, poziom, rok budowy czy sytuacja prawna nieruchomości. Możesz sprawdzić ceny podobnych ofert w twojej okolicy lub zasięgnąć opinii rzeczoznawcy majątkowego, który profesjonalnie oceni wartość Twojego mieszkania

Nie wyznaczaj ceny ani za wysoko, ani za nisko – za wysoka cena może zniechęcić potencjalnych kupców lub przedłużyć czas sprzedaży, a za niska cena może wskazywać, że coś jest nie w porządku z Twoim mieszkaniem lub że chcesz się go szybko pozbyć.

Bądź otwarty na negocjacje 

Nie przyjmuj ceny wyjściowej jako ostatecznej i niepodlegającej dyskusji. Zawsze masz szansę negocjować cenę z kupującym, który może mieć swoje racje i argumenty. Bądź więc otwarty/a na ustępstwa i kompromisy, ale z drugiej strony nie zgadzaj się na warunki, które są dla Ciebie nieopłacalne lub niesprawiedliwe. Pamiętaj też, że cena nie jest jedynym aspektem negocjacji – możesz ustalać z nabywcą termin przekazania kluczy, sposób zapłaty, podział kosztów notarialnych czy możliwość pozostawienia części wyposażenia.

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Często stresujemy się na myśl o negocjacjach. Zadajemy sobie pytania: co jeśli trafimy na mocniejszego negocjatora? Kiedy nie czujesz się pewnie w prowadzeniu negocjacji lub zwyczajnie nie masz czasu na zajmowanie się sprzedażą mieszkania, możesz zlecić to zadanie profesjonalnemu pośrednikowi nieruchomości. 

Co ważne, pośrednik będzie dbał o Twoje interesy:

  • doradzi Ci optymalną cenę, 
  • sporządzi ofertę i umowę, 
  • zorganizuje reklamę mieszkania, 
  • zaprezentuje je potencjalnym nabywcom,
  • będzie negocjował za Ciebie kwotę i warunki umowy, 
  • załatwi formalności związane z transakcją.

Oczywiście, z jednej strony usługi pośrednika będą dla Ciebie dodatkowym wydatkiem, ale z drugiej strony zaoszczędzisz czas, nerwy i najprawdopodobniej sprzedasz nieruchomość szybciej i w bardziej korzystnej cenie. 

 

Jeśli potrzebujesz kompleksowej pomocy przy sprzedaży Twojej nieruchomości, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami. Będziemy z Tobą na każdym etapie tego procesu. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Mieszkanie na sprzedaż. Jak negocjować cenę?

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach? Co wybrać?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie na sprzedaż. Jak negocjować cenę?

Wynajem czy sprzedaż nieruchomości – jakie są plusy i minusy?