Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – czego wymaga bank?

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – czego wymaga bank?

W Polsce legalnie pracuje około 2 mln obcokrajowców. Dzięki ustawie z 2017 roku każdy, kto pracuje i zarabia w naszym kraju, może otrzymać kredyt hipoteczny. W tym artykule dowiesz się, jakie formalności musisz spełnić jeśli jesteś cudzoziemcem i planujesz wziąć kredyt na zakup mieszkania.

Kredyt mieszkaniowy – podstawowe informacje

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to, że pożyczone pieniądze klient może wydać wyłącznie na cele mieszkaniowe, czyli nabycie nieruchomości. Tak samo jest przy kredycie konsumenckim, który zaciąga się na konkretne przeznaczenie.

Co ważne, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny dla obcokrajowca, w ofertach banków nie znajdziemy specjalnie przygotowanych ofert dla obywateli Ukrainy. Obowiązują ich zasady takie same jak dla osób spoza państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jakie warunki musi spełnić obywatel Ukrainy, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny?

W przypadku kredytu hipotecznego każdy bank ma prawo do ustalania własnych wymagań dotyczących jego przyznawania. Warto jednak pamiętać, że obcokrajowiec musi:

 • mieć ważny paszport zagraniczny,
 • legalnie przebywać na terytorium Polski (prawo pobytu może potwierdzić na przykład na podstawie Karty Pobytu Stałego),
 • posiadać polskie zezwolenie na pobyt i mieć adres zameldowania,
 • wskazać legalne źródła dochodu, które może udokumentować,
 • mieć zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w Polsce lub kraju zamieszkania,
 • posiadać numer PESEL.

Wymagane dokumenty

Nie od dziś wiadomo, że zakup nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami. Aby wydanie decyzji kredytowej przebiegło pomyślnie, bank wymaga dokumentów takich jak:

 • ważny paszport zagraniczny,
 • karta stałego pobytu lub karta czasowego pobytu (co najmniej 12 miesięcy),
 • zaświadczenie o zapłacie podatku,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • zaświadczenie o wynagrodzeniu za ostatnie 3-6 miesięcy – w przypadku umowy o pracę,
 • umowa o pracę na kolejny rok oraz zaświadczenie o dochodach z ostatnich 6 miesięcy,
 • zaświadczenie o dochodach za ostatni rok – w przypadku umowy zlecenie,
 • zaświadczenie o dochodach z ostatnich 2 lat – w przypadku własnej działalności gospodarczej,
 • polski raport BIK (historia kredytowa) i zaświadczenie o zapłacie podatku PIT,
 • umowa przedwstępna z deweloperem lub sprzedawcą nieruchomości,
 • zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – w przypadku zakupu domu.

W zależności od banku, możesz być poproszony o dodatkowe dokumenty.

Pomimo tego, że pracownicy banków są najczęściej biegli w językach obcych, wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski. Skorzystaj więc z pomocy tłumacza przysięgłego.

W jakiej walucie możesz otrzymać kredyt mieszkaniowy w Polsce?

Obecnie kredyt hipoteczny możesz otrzymać wyłącznie w walucie, w której masz większość swoich dochodów lub posiadsza większość środków finansowych. Oznacza to, że osoby mające wypłatę tylko w obcej walucie, nie mogą dostać w polskim banku kredytu hipotecznego w polskich złotych (PLN).

Najczęściej banki przyznają kredyt hipoteczny w złotówkach, dolarach i euro.

Zakup mieszkania a zdolność kredytowa

Bez względu na to, jakiej jesteś narodowości, aby otrzymać kredyt hipoteczny musisz mieć zdolność kredytową. Do jej obliczenia banki stosują kalkulatory zdolności kredytowej.

Wstępnie możesz obliczyć ją sam/a. Najpierw zsumuj wszystkie stałe miesięczne dochody, a następnie odejmij stałe wydatki takie jak opłaty za wynajem mieszkania, rachunki za media, raty innych zobowiązań, limity na kartach kredytowych i inne.

Aby uzyskać w Polsce kredyt hipoteczny, Twoje miesięczne wynagrodzenie powinno wynosić około 3800 złotych.

Wkład własny – ile powinien wynosić?

Wkład własny wyliczany jest procentowo i jest uzależniony od ceny mieszkań. Polskie banki oczekują od kredytobiorców wniesienia od 10 do 20% inwestycji. Jeśli więc chcesz uzyskać kredyt hipoteczny na nieruchomość o wartości 500 tys. złotych, musisz mieć nawet 100 tysięcy wkładu własnego.

Dla przykładu w 2023 roku banki takie jak Alior Bank, mBank, Bank Pekao SA, PKO BP czy Santander Bank Polska wymagają 10% wkładu własnego, a z kolei BNP Paribas, ING Bank Śląski czy Citi Handlowy – 20%. Warto jednak wspomnieć, że wkład własny w 2023 roku w bankach, które mają w swojej ofercie kredyty na 10% wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia do kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – kto może skorzystać?

Posiadanie wkładu własnego to często bariera przy zakupie nowego domu lub mieszkania. Dlatego od lipca tego roku wszedł w życie rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Mogą wnioskować o niego osoby do 45 roku życia, również obcokrajowy, w tym obywatele Ukrainy.

Według ustawy z tego programu mogą skorzystać:

 • osoby prowadzące gospodarstwo domowe na terytorium Polski,
 • osoby, które nie prowadzą gospodarstwa domowego na terenie Polski, ale posiadają obywatelstwo polskie lub prowadzą gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą obywatelstwo naszego kraju.

Małżeństwa i partnerzy mający co najmniej jedno dziecko mogą ubiegać się o kredyt w wysokości nieprzekraczającej 600 tys. zł, natomiast osoby samotne – 500 tys. zł.

Co ważne, jest to kredyt hipoteczny wyłącznie na pierwsze mieszkanie. Kredytobiorca nie może więc posiadać tytułu własności lub spółdzielczego prawa do innej nieruchomości, z wyjątkiem działki, na której wzniesiony zostanie kredytowany dom. Kredyt ten jest przyznawany na zakup mieszkania lub domu albo na budowę domu jednorodzinnego lub zakup działki budowlanej.

Pomimo tego, że wkład własny nie jest w tym wypadku wymagany, kredytobiorca musi mieć odpowiednią zdolność kredytową potrzebną do uzyskania kredytu hipotecznego.

Chcesz uzyskać kredyt hipoteczny dla obcokrajowca?

Jesteś obywatelem Ukrainy lub pochodzisz z innego kraju? Myślisz o kredycie hipotecznym w Polsce? Skontaktuj się z nami – pomożemy zdobyć kredyt dla Ciebie. Oferujemy bezpłatną pomoc w uzyskaniu kredytu w ponad 13 bankach w Polsce. Wesprzemy Cię między innymi w wypełnieniu wniosku kredytowego i będziemy negocjować warunki Twojego kredytu hipotecznego. Więcej informacji, jak możemy Ci pomóc znajdziesz na naszej stronie interentowej w zakładce usługi.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – czego wymaga bank?

Jak urządzić biuro?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – czego wymaga bank?

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć?