Jakie są zalety mieszkania w centrum miasta w porównaniu do przedmieść?

Jakie są zalety mieszkania w centrum miasta w porównaniu do przedmieść?

Decydując się na mieszkanie w mieście stoi przed Tobą ważny wybór lokalizacji – zamieszkać w pełnym energii, dynamicznym centrum czy może osiedlić się na spokojniejszych obrzeżach miasta? Wszystko zależy oczywiście od Twojego trybu życia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zalety mieszkania w samym sercu miasta.

Wszystkie drogi prowadzą do centrum

Nawet jeśli stacja kolejowa lub dworzec autobusowy nie mieści się w ścisłym centrum miasta, jedno jest pewne – startując z śródmieścia, dojedziesz do celu. Jeśli mieszkasz na obrzeżach, z pewnością nie raz zdarzyło Ci się jechać lub wracać z wakacji transportem publicznym. Zanim dotarł­­­­eś/a do domu, zapewne najpierw dojechałeś/a do centrum, a potem musiał­eś/ przesiąść się w inny środek transportu, żeby w końcu dotrzeć do docelowego miejsca.

Mieszkanie w centrum miasta dzięki doskonałej lokalizacji może okazać się fantastyczną opcją dla podróżujących, którzy nie chcą tracić czasu i pieniędzy w taksówce, ale szybko znaleźć się w swoim mieszkaniu po powrocie z lotniska.

Transport publiczny

W centrum miasta zazwyczaj działają różnorodne środki transportu publicznego, takie jak metro, tramwaje i autobusy. Rozwinięta komunikacja miejska zdecydowanie ułatwi Ci podróżowanie do pracy, szkoły lub na zakupy, bez konieczności posiadania samochodu. To też oszczędność czasu, bo nawet w godzinach szczytu, będziesz poruszać się szybciej. Zamiast trąbić na innych kierowców, jako pasażer możesz sięgnąć po ulubiony ebook lub podcast.

Infrastruktura miejska w centrum ciągle się rozwija, więc zamiast klasycznego transportu możesz wybrać rower miejski, hulajnogę elektryczną lub usługę car-sharingu.

Potencjał inwestycyjny

Co ważne, nieruchomości w centrum miasta zazwyczaj utrzymują swoją wartość lub rosną na wartości, co może sprawić, że mieszkanie w centrum będzie dobrą inwestycją na Twoją przyszłość. Kiedy nie będziesz chciał/a już w nim mieszkać, zawsze będziesz mógł/a je wynająć lub sprzedać.

Z jednej strony ceny mieszkań w centrum są wyższe od tych na peryferiach, ale możesz zaoszczędzić chociażby na transporcie – przez większość czasu nie musisz poruszać się własnym samochodem, możesz wszędzie dojechać komunikacją miejską.

Poczuj miejski styl życia

W centrum miasta masz dostęp do najważniejszych miejsc, których na co dzień potrzebujesz – szkół, banków, sklepów, fryzjerów, gabinetów lekarskich oraz miejsc kulturalnych takich jak teatry czy kina. Nie musisz więc z kilkudniowym wyprzedzeniem planować wyjścia ze znajomymi – możesz pozwolić sobie na spontaniczność. Przecież większość interesujących Cię miejsc i atrakcji masz na wyciągnięcie ręki.

Miasto nocą

Próżno szukać lepszego miejsca niż centrum miasta jeśli chodzi o korzystanie z nocnego życia. Jeśli lubisz chodzić na koncerty, spektakle, festiwale i wystawy, a kultura jest Ci bliska, nie wahaj się zbyt długo co do zamieszkania w sercu miasta.

Poznaj stare miasto

Jeśli z kolei interesuje Cię historia, mieszkając w centrum starego miasta, możesz chłonąć ją nie jak przejezdny turysta, ale jak prawdziwy mieszkaniec. Możesz na przykład uprawiać tzw. „flanering”, czyli sztukę spacerowania polegającą na odkrywaniu nieoczywistych, miejskich zakamarków. Dzięki takiemu sposobowi poznawania centrum będziesz delektować się każdym krokiem i uważnie spojrzysz na otaczający krajobraz. To dobra okazja, żeby poczuć rytm i ducha miasta.

Kulinarna mapa miasta

Kuchania włoska, grecka, a może indyjska? Życie w centrum miasta wiąże się też z dużym wyborem lokali gastronomicznych. W niedalekiej odległości znajdziesz restauracje i knajpy, w których możesz spróbować nowych smaków i spotkać się ze znajomymi. Inaczej wygląda sytuacja na przedmieściach miasta, gdzie jest trudniejszy dostęp do kuchni świata.

Lokalizacje dla studentów

Mieszkanie w centralnym punkcie to dobry wybór, kiedy jesteś studentem/ką. Po pierwsze, masz tańsze przejazdy komunikacją miejską, którą masz rzut beretem. A kiedy chcesz odwiedzić swoich bliskich spoza miasta i pojechać po słoiki, szybko dostajesz się na dworzec.

Podczas studiowania masz chyba najwięcej czasu w swoim życiu, aby odkrywać miasto, w którym mieszkasz i poczuć jego atomosferę. Między zajęciami będziesz mógł/a wyskoczyć do kina, zobaczyć wystawę w jednym z muzeów czy wypić kawę w nowo odkrytej kawiarni. Na obrzeżach nie do końca będzie to możliwe.

Jeśli jako student/ka stoisz przed wyborem mieszkania, pomyśl również o rozrywkach po ciężkim dniu nauki, które oferuje ta część miasta. Jest tu przecież wiele klubów, barów, restauracji i kawiarni, które pozwalają na relaks i zabawę oraz sprzyjają budowaniu relacji.

Aktywność w mieście

Śródmieście to doskonała lokalizacja dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Bliskość terenów zielonych, ścieżek rowerowych i innych atrakcji dla dzieci i dorosłych zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Wiele osób decyduje się na uprawianie joggingu w parkach, w których można odnaleźć spokój z dala od hałasu samochodów.

Aktywności fizycznej sprzyja też to, że, wszędzie jest blisko, co oznacza, że do większości ważnych dla Ciebie miejsc w centrum możesz dotrzeć pieszo i wyrobić dzienne minimum kroków. A jeśli będziesz chciał/a odpocząć od miejskiego zgiełku, zawsze możesz spędzić dzień poza miastem i wyruszyć w krótką podróż komunikacją miejską, dzięki której szybko znajdziesz się na obrzeżach metropolii.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Spokój i bezpieczeństwo? W centrum miasta możesz poczuć się bezpiecznej ze względu na lepiej oświetlone ulice i częstsze niż na obrzeżach patrole policji. Również systemy monitoringu i kamery w miejscach publicznych mogą działać jako środek zapobiegawczy. Wybierając lokalizację mieszkania zwróć więc uwagę na bezpieczeństwo okolicy.

Istotne przy wyborze mieszkania jest też to, że w centrum miasta znajduje się zazwyczaj więcej niż na obrzeżach miasta placówek medycznych, szpitali i aptek, co może być przydatne w nagłych przypadkach zdrowotnych.

Osoby starsze tylko na obrzeżach?

Często mieszkanie w centrum miasta kojarzy się ze studentami lub młodymi przedsiębiorami. Jednak świetnie odnajdują się tu też osoby starsze. Miasto daje im poczucie bezpieczeństwa, dostęp do punktów medycznych czy parków miejskich, które usytuowane są blisko ich mieszkań. Być może na obrzeżach miasta odnaleźliby większy spokój, tymczasem centrum oferuje im szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o udogodnienia, lokale usługowe i komfortowy transport.

Coraz więcej jest też różnego rodzaju zajęć dla seniorów (warszaty, nauka tańca, zajęcia sportowe), a mieszkanie w centrum miasta pozwala im łatwiej w nich uczestniczyć.

W centrum biznesu

Oprócz rozrywki, mieszkanie w centrum miasta dostarcza też wielu możliwości zatrudnienia. To tutaj gromadzą się wiodące firmy, w których jest wiele miejsc pracy. A może w przyszłości założysz swój własny biznes w centrum?

Z pewnością w centrum o wiele łatwiej odnajdziesz partnerów biznesowych i profesjonalistów, na przykład podczas wydarzeń networkingowych dla osób z Twojej branży. Prestiżowa lokalizacja Twojej pracy pozwoli Ci też na szybkie zorganizowanie spotkania z klientem w siedzibie firmy lub w dobrej restauracji blisko centrum.

Przemawiają do Ciebie zalety mieszkania w centrum czy jednak wybierasz życie na obrzeżach? Nad którym z miast się zastanawiasz? Trudno jednoznacznie powiedzieć? Jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania lub jego wynajem w dowolnej lokalizacji, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy Ci z podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie nowego, wymarzonego domu.

 

 

 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Jakie są zalety mieszkania w centrum miasta w porównaniu do przedmieść?

Zakup nieruchomości komercyjnej

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jakie są zalety mieszkania w centrum miasta w porównaniu do przedmieść?

Jak urządzić biuro?