Jakie są najważniejsze trendy w przestrzeni coworkingowej?

Jakie są najważniejsze trendy w przestrzeni coworkingowej?

Popularność przestrzeni coworkingowych stale rośnie. Korzystają z nich zarówno startupy, średnie firmy, jak i duże korporacje. Prowadzisz taką przestrzeń lub chcesz ją otworzyć? W tym artykule przeczytasz, jakie trendy w przestrzeni coworkingowej królują w 2023 roku. 

Dla przypomnienia, coworking to model pracy obejmujący wspólne przestrzenie robocze, w których współpracują niezależni profesjonaliści i osoby o elastycznym stylu pracy. 

Czym jest niszowy coworking?

Poza tradycyjnymi coworkingami, powstają miejsca specjalizujące się w obszarach takich jak technologia, zdrowie czy sztuczna inteligencja. Coraz częściej możesz spotkać się z coworkingiem skierowanym do konkretnych segmentów zawodowych, na przykład tylko do fotografów, artystów czy informatyków. Dzięki temu członkowie mogą korzystać z dostępu do specjalistycznej wiedzy i infrastruktury. 

Niszowy coworking – to się opłaca 

Pod względem zysków i komfortu niszowe przestrzenie coworkingowe są korzystne zarówno dla właściciela przestrzeni, jak i coworkerów. Ponieważ sprofilowana społeczność częściej używa podobnych przedmiotów i wyposażenia oraz wykorzystuje miejsce w podobnym celu, biura stają się bardziej wydajne i użyteczne. 

Jeśli jesteś właścicielem/ką przestrzeni coworkingowej, może to dobry czas, aby pomyśleć o konkretnej grupie zawodowej? 

Jednak zanim podejmiesz decyzję o stworzeniu niszowej przestrzeni cooworkingowej, zbadaj rynek. Przeprowadź odpowiednie badania, które pozwolą Ci określić wielkość społeczności potencjalnie zainteresowanej takim miejscem. Dowiedz się też, jakie mają specyficzne wymagania co do wyposażenia czy wyglądu przestrzeni. 

Zieleń ciągle rządzi 

Wśród trendów coworkingowych ciągle znajdują się przestrzenie z dużą ilością roślin i kwiatów. Trendy w coworkingu sugerują, że nowe koncepcje projektowe zaczęły również obejmować sztuczny wodospad, kamienie, struktury przypominające plaże i inne przedmioty, które przedstawiają naturę w przestrzeni. 

Coraz więcej coworkingów stawia na zrównoważony rozwój i ekologię. W przestrzeniach tych stosuje się energię odnawialną, ogranicza się zużycie plastiku oraz segreguje odpady.  

Zadbaj o dobre samopoczucie pracowników 

Nowoczesne przestrzenie coworkingowe dbają o komfort i samopoczucie pracowników. Bo jak wiadomo, miejsce pracy ma znaczący wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także satysfakcję i ogólną produktywność. 

Dlatego podczas projektowania biura zwróć uwagę na optymalizację warunków oświetleniowych, ergonomiczne meble i elementy biofilne, takie jak rośliny domowe. Dzięki temu Twoja przestrzeń stanie się miejscem, do którego pracownicy będą chcieli wracać. 

Różne formy networkingu 

Przestrzenie coworkingowe kładą coraz większy nacisk na tworzenie okazji do współpracy i networkingu między pracownikami różnych firm. Dlatego oprócz miejsca do codziennej pracy, mile widziane jest organizowanie wydarzeń, seminariów i innego rodzaju spotkań networkingowych. 

Projektując przestrzeń pomyśl więc o salach konferencyjnych, projektorze cyfrowym, obsłudze technicznej czy większej liczbie krzeseł, które przydadzą się podczas różnego rodzaju wydarzeń.  

Jako właściciel/ka przestrzeni coworkingowej możesz udostępniać miejsce do eventów firmowych lub wyjść z inicjatywą i sam/a je organizować. Dzięki temu pokażesz potencjalnym partnerom szerokie możliwości, jakie oferuje Twoja przestrzeń. 

Nowoczesne przestrzenie coworkingowe – podsumowanie 

Przestrzenie coworkingowe ciągle zyskują na popularności. Pozwalają zmniejszyć wydatki na nieruchomości i dostosować się do zmiennych rozmiarów zespołów bez konieczności przeprowadzania gruntownych remontów biur. Są też wygodną opcją dla osób z elastycznymi godzinami pracy. 

Wśród utrzymujących się trendów są teraz ekologia, przestrzenie dla wyspecjalizowanych grup zawodowych oraz organizacja dodatkowych wydarzeń. 

Szukasz nieruchomości, które mogłyby stać się przestrzeniami coworkingowymi? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć przestrzeń dla Twojego biznesu. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Jakie są najważniejsze trendy w przestrzeni coworkingowej?

Jakie są najważniejsze pytania do agencji nieruchomości przed podjęciem współpracy?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jakie są najważniejsze trendy w przestrzeni coworkingowej?

Jak sprzedać działkę?