Jakie są najważniejsze pytania do agencji nieruchomości przed podjęciem współpracy?

Jakie są najważniejsze pytania do agencji nieruchomości przed podjęciem współpracy?

Planujesz zakup lub wynajem nieruchomości i chcesz skorzystać z usług agencji? W tym artykule dowiesz się, o co warto zapytać, aby dalsza współpraca była jak najbardziej satysfakcjonująca. 

Czy agencja nieruchomości działa legalnie? 

Upewnij się, że agencja jest legalnie działającą firmą i jest zarejestrowana zgodnie z polskimi przepisami. Jak to sprawdzić? Możesz zrobić to na przykład w wyszukiwarce KRS. Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zanim podejmiesz współpracę z agencją nieruchomości, przejrzyj jej stronę internetową i opinie klientów. Musisz mieć pewność, że firma jest uczciwa i wiarygodna. 

Jakie jest doświadczenie agencji? 

W trakcie rozmowy z przedstawicielem agencji zapytaj o jej staż na rynku nieruchomości, liczbę przeprowadzonych transakcji i ich sukcesy. 

W tym celu również możesz sprawdzić stronę internetową. Jeśli interesuje Cię współpraca z konkretną firmą, zaobserwuj jej profil na Facebooku (jeśli taki posiada). Wtedy na bieżąco będziesz mógł/a śledzić jej ogłoszenia, informacje o osiągnięciach i lepiej poznasz jej charakter. 

Czy agencja specjalizuje się w określonym rodzaju nieruchomości? 

Rynek nieruchomości jest dość szeroki. Niektóre agencje mogą bardziej zajmować się wynajmem lub sprzedażą mieszkań, inne działkami, inne z kolei nieruchomościami komercyjnymi. Rozpocznij współpracę z firmą, która ma doświadczenie w obszarze, który Cię interesuje. 

Jakie są opłaty i prowizje agencji? 

Finanse to kluczowa kwestia przy każdej współpracy. Aby uniknąć nieporozumień, zapytaj agenta nieruchomości o wszelkie opłaty, które będziesz musiał/a ponieść. 

Jeśli chcesz wynająć Twoją własność, upewnij się, jaki procent z wynajmu oraz w jakim terminie dostaniesz środki pieniężne na swoje konto. Jeżeli natomiast potrzebujesz pomocy w sprzedaży nieruchomości, dowiedz się, jaka będzie prowizja agencji. 

Bądź w stałym kontakcie z agentem nieruchomości. Może pojawić się sytuacja, kiedy na przykład będzie musiał negocjować koszt wynajmu. Określ jasno, do jakiej kwoty może to zrobić. 

Warunki współpracy powinny być szczegółowo omówione przed podpisaniem umowy. 

W jaki sposób agencja reklamuje nieruchomości? 

Zapytaj o strategię marketingową firmy. Dowiedz się, na jakich portalach umieszcza ogłoszenia z nieruchomościami oraz czy jest aktywna w mediach społecznościowych.

Dowiedz się, czy oprócz umieszczenia oferty z nieruchomością, wykona również sesję zdjęciową lub wirtualny spacer, czyli prezentację połączonych ze sobą zdjęć, które sprawiają wrażenie rzeczywistości. Osoba oglądająca wirtualny spacer ma możliwość obracania, przybliżania oraz oddalania obrazu w zakresie 360 stopni. 

Czy agencja oferuje usługi dodatkowe? 

Pomoc w zakupie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości to tylko jedna z podstawowych usług agencji nieruchomości. Dopytaj, czy agencja oferuje również dodatkowe usługi, takie jak: 

  • pomoc w negocjacjach cenowych, 
  • usługi prawne, 
  • zarządzanie nieruchomościami,
  • projekt architektoniczny,
  • pomoc w otrzymaniu kredytu hipotecznego. 

Jakie są warunki rozwiązania umowy? 

Niestety nie każda współpraca układa się pomyślnie. Zanim podpiszesz umowę z agencją nieruchomości zapytaj, jakie są warunki rozwiązania Waszej umowy. 

Najważniejsze pytania do agencji nieruchomości podsumowanie 

Zanim podejmiesz się współpracy z wybraną przez Ciebie agencją nieruchomości, musisz mieć jak największą pewność, że jest to firma godna zaufania. W końcu na jakiś czas w jej rękach będzie Twój majątek. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz wiedzieć, jakie pytania możesz, a nawet powinieneś zadać agentowi. 

A jeśli szukasz agencji nieruchomości, z którą kompleksowo przejdziesz przez procesy związane z wynajmem, kupnem czy sprzedażą, skontaktuj się z nami. Na naszej stronie internetowej znajdziesz pełny zakres usług, także tych dodatkowych. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Jakie są najważniejsze pytania do agencji nieruchomości przed podjęciem współpracy?

Kredyt hipoteczny: czy można spłacić wcześniej?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jakie są najważniejsze pytania do agencji nieruchomości przed podjęciem współpracy?

Jakie są najważniejsze trendy w przestrzeni coworkingowej?