Jak zaprojektować 30m2 na 3 osoby, aby mieszkanie było funkcjonalne?

Jak zaprojektować 30m2 na 3 osoby, aby mieszkanie było funkcjonalne?

Wyposażanie i projektowanie małych mieszkań jest wyzwaniem dla nawet profesjonalnych architektów wnętrz. Wszystko przez to, że na stosunkowo małej przestrzeni trzeba zmieścić wiele różnych mebli i urządzeń, jakie będą niezbędne dla przyszłych domowników. Jak zatem zaprojektować zaledwie 30-metrowe mieszkanie, by było ono funkcjonalne i wygodne do zamieszkania przez 3 osoby?

Jeden lub dwa pokoje

W zależności od tego, czy mieszkanie o powierzchni 30 mkw ma tylko jedno pomieszczenie czy dwa, inaczej trzeba przystąpić do projektowania jego wnętrza. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie do maksimum dostępnej przestrzeni, wszystkich wnęk i załomów murów, by móc mieszkać wygodnie. Na początek trzeba postanowić, które meble i sprzęty są dla domowników absolutnie koniecznie i nie można z nich zrezygnować. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie w takim mieszkaniu aneksu kuchennego w większym pokoju oraz sypialni w mniejszym.

Gdy w takim mieszkaniu mieszkają na przykład rodzice z dzieckiem, łóżko dla pociechy można ustawić w sypialni i tam stworzyć dla niej kącik. Można też w salonie z aneksem kuchennym umieścić rozkładaną kanapę, zaś w mniejszym pokoju wygospodarować dodatkowe, pełnowymiarowe miejsce do spania. Gdyby jednak w mieszkaniu o 30 mkw w dwóch pokojach miały zamieszkać trzy osoby dorosłe, spośród których nie ma pary, można zaplanować umieszczenie w salonie jednego miejsca do spania, a w drugim, zwykle mniejszym pokoju – łóżko piętrowe. Dzięki temu każda osoba będzie miała prywatne, osobiste miejsce do odpoczynku i do spania.

Jeśli z kolei mamy do dyspozycji tylko jeden pokój, można go wykorzystać tak, że przy użyciu ażurowej ścianki wydzielić miejsce typowo sypialniane, niekoniecznie przy oknie, a w części wypoczynkowej zmieścić rozkładaną kanapę.

Kompaktowe, wielofunkcyjne meble na wymiar

Im mniejsze jest urządzane mieszkanie i jego kolejne pomieszczenia, tym bardziej uzasadnione staje się wykorzystanie do jego aranżacji mebli projektowanych na wymiar. Są one nieco droższe od wyposażenia, jakie można kupić w sklepach meblarskich, ale za to pozwala maksymalnie wykorzystywać przestrzeń w mieszkaniu.

Możesz wykorzystać w takim mieszkaniu rozkładane meble tapicerowane, pamiętając o tym, że ich sprężyny i materace powinny być na tyle solidne i wygodne, by można było na nich na co dzień spać. Do tego przydatny będzie rozkładany stół, który w razie czego może pełnić funkcję biurka – do pracy czy do odrabiania lekcji.

Dobrze przemyślane szafki, szafeczki czy regały powinny być zlokalizowane w miejscach, w których jest to możliwe – w lukach pomiędzy ścianą a kanapą, czy ścianą a lodówką. Dobrym pomysłem jest zapakowanie wszystkich rzeczy osobistych, kuchennych, czy łazienkowych do zamykanych szafek, by nie były one widoczne. W ten sposób zmniejsza się liczbę drobnych elementów na półkach i blatach, a mieszkanie zyska na przestronności.

Połączenie kilku stref

Jeśli mieszkanie 30-metrowe składa się z dwóch oddzielnych pomieszczeń, to w większym warto wydzielić trzy konkretne, choć w pewien sposób połączone strefy – wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną. W wypoczynkowej warto postawić wygodną kanapę rozkładaną, a kuchenną część oddzielić można od niej wyższym blatem, który jednocześnie będzie stołem jadalnianym z wysokimi krzesłami.

Antresola w wysokich pomieszczeniach

Być może mieszkanie ma zaledwie 30 mkw, ale jest ponadprzeciętnie wysokie. To szansa na to, by wykorzystać to, budując antresolę. Można rozważyć umieszczenie na niej materaca i stworzenie miejsca do spania. Zaoszczędzimy przez to miejsca w mieszkaniu, które będziemy mogli spożytkować np. na kącik do zabawy dla dziecka.

Przy urządzaniu małego mieszkania warto pamiętać o uniwersalnych zasadach powodujących, że mała przestrzeń optycznie wydaje się większa. Można pomalować ściany na biało lub skorzystać z jasnej palety barw pastelowych. Jeden mocniejszy akcent kolorystyczny wystarczy, by dom nabrał indywidualnego, ciekawego charakteru.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Jak zaprojektować 30m2 na 3 osoby, aby mieszkanie było funkcjonalne?

Jak sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem lub komornikiem?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jak zaprojektować 30m2 na 3 osoby, aby mieszkanie było funkcjonalne?

Uciekamy z centrum miasta. Zalety wynajmu biura/lokalu w innych dzielnicach.