Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

 

Zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania? Co zrobić, aby za mieszkanie uzyskać wysoką cenę? Te pytania zadaje sobie niejeden właściciel nieruchomości mieszkalnej wystawionej na sprzedaż. Okazuje się, że wyższą cenę można uzyskać bardzo łatwo – wystarczy tylko zastosować się do kilku zasad. Reguły te podpowiadają, jak przygotować mieszkanie na sprzedaż i znane są pod nazwą home staging.

Polski rynek nieruchomości staje się coraz bardziej wymagający. Szukając przyszłego domu czy mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na cenę, ale i jakość nieruchomości, oprócz tego ważne są dla nas emocje, jakie czujemy po przekroczeniu danej nieruchomości. Potencjalny kupiec musi umieć wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać jego życie w oglądanym mieszkaniu. Nie zrobi tego, jeśli nieruchomość będzie zagracona, zaśmiecona czy zniszczona. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Niekiedy kilka małych i z pozoru nieistotnych zmian podniesie wartość nieruchomości i pozwoli na jej szybką sprzedaż.

Home staging – idealne mieszkanie na sprzedaż

Home staging chociaż do Polski przywędrował niedawno, to na rynku nieruchomości znany jest do bardzo dawna. Przy sprzedaży nieruchomości w USA czy Kanadzie usługa home stagingu jest niemal obowiązkiem. Ten angielski termin oznacza profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży z aranżacją wnętrz na potrzeby sprzedaży. Home staging sprawia, że nieruchomość staje się atrakcyjniejsza dla oglądających, uwypuklone zostają jej zalety i ukryte wady, co skraca czas sprzedaży danej nieruchomości.

Pamiętaj masz tylko jedną szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Zasady home stagingu nie są skomplikowane i każdy może je wdrożyć na własną rękę, ale trzeba pamiętać, że wymaga to i czasu, i wysiłku. Jakie sztuczki stosuje home staging?

Po pierwsze sprzątanie

Pierwszym i absolutnie obowiązkowym punktem aby dobrze przygotować mieszkanie do sprzedaży są generalne porządki. Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż cały lokal należy dokładnie odkurzyć, umyć, a także pozbyć się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Aby mieszkanie było atrakcyjniejsze dla oglądających, powinno się w nim znajdować jak najmniej prywatnych eksponatów takich jak pamiątki, zdjęcia rodzinne, ozdoby i gadżety. Takie dekoracje sprawiają, że potencjalni kupcy czują się przytłoczeni, a dodatkowo zmniejszą one mieszkanie.

Do drugie kolory

Ustaw obrazek wyróżniający

Większość nabywców szuka jasnych mieszkań z dużą ilością światła słonecznego. Taki efekt można stworzyć myjąc dokładnie okna, pozbywając się ciemnych i ciężkich zasłon i innych akcesoriów. Przy przygotowaniu mieszkania do sprzedaży w niektórych przypadkach warto też zmienić kolory ścian na bardziej neutralne. Daria Fiedeń z Wilsons Nieruchomości radzi, aby przy zmianie kolorystyki stawiać na barwy kojarzące się większości osób z bezpieczeństwem, czyli ciepłe i jasne odcienie brązu, jasne beże, jasne szarości, złamane i czyste biele.

Po trzecie przestrzeń

Duża ilość zbędnych mebli i innych przedmiotów sprawia, że mieszkanie może się zmniejszyć optycznie nawet o połowę. Potencjalni nabywcy na pewno to zauważą. Chcąc odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży należy wynieść z pomieszczenia wszystkie zbędne meble, niepotrzebne przedmioty, które nie są praktyczne i tylko zajmują miejsce. Możesz schować je do szafy lub piwnicy – ważne, aby nie odstraszały potencjalnych kupców.

Po czwarte usterki

Wszystkie usterki i niedociągnięcia działają na niekorzyść sprzedającego. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży oznacza więc, że koniecznie trzeba naprawić to, co jest zniszczone. Home staging zaleca zadbać o drobne naprawy aby zlikwidować dziury po gwoździach, naprawić opadające czy urwane drzwiczki od szafek, dokręcić półki itp. takie drobne zmiany potrafią odmienić wygląd niejednego mieszkania.

Po piąte daj się zapamiętać – zrób dobre pierwsze wrażenie

Badania wskazują, że 80% życiowych decyzji podejmują kobiety. To one decydują o tym, gdzie pojedzie się na wakacje, a także, gdzie będzie się mieszkań. Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać, że dla płci pięknej niezwykle ważny jest wygląd. Przygotowując mieszkanie na sprzedaż warto więc zatroszczyć się o kilka dekoracji, które odświeżą wnętrze, sprawią, że będzie ono przyjazne i łatwiejsze w zapamiętaniu. Przedmiotami, które upiększą mieszkanie na sprzedać są ładne firanki, ozdobne pledy lub dywany, zapachowe świece, żywe kwiaty w wazonie. Dzięki takim dodatkom wnętrze będzie się przyjemnie kojarzyć. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży to etap, którego nie można pominąć, jeśli chce się szybko zbyć nieruchomość. Pozwoli ono nie tylko na sprawnie sfinalizowanie transakcji, ale i zwiększenie ceny mieszkania. Jeśli chce się mieć pewność, że lokal zostanie dobrze przygotowany, zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalistom. Nie tylko zastosują oni we wnętrzu zasady home staging, ale i udokumentują efekty wykonując zdjęcia nieruchomości odpowiedniej jakości, które potem będzie można użyć w ogłoszeniu.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Moje pierwsze biuro: kupić nowe, stare czy wynająć?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Zakup czy wynajem powierzchni komercyjnych - co jest lepsze dla firmy