Co warto wiedzieć przed zakupem działki pod budowę domu?

Co warto wiedzieć przed zakupem działki pod budowę domu?

Inwestycja w działkę przeznaczoną pod budowę domu powinna być dobrze przemyślana. Nie należy przy tym działać pod wpływem chwili, ponieważ niesprawdzenie ważnych kwestii związanych z gruntem, które są chociażby ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości, może nas później drogo kosztować. Co trzeba wiedzieć, zanim dojdzie do zakupu działki pod budowę domu i podpisania w związku z tym notarialnego aktu kupna-sprzedaży gruntu?

Skonfrontowanie potrzeb z rzeczywistymi warunkami

Już przy poszukiwaniu działki pod budowę domu musisz wiedzieć, czego właściwie szukasz? Jaka jest pożądana przez ciebie lokalizacja? Czy godzisz się na zamieszkanie w przyszłości poza miastem, czy musi być to działka w obrębie miasta? W jakiej dzielnicy chcesz się wybudować oraz jaką wielkość i kształt działki jesteś w stanie zaakceptować? Czy możesz kupić nieruchomość zadrzewioną czy pustą? Każda ma swoje wady i zalety, które powinieneś rozważyć.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Bardzo ważnym czynnikiem, który trzeba sprawdzić przed zakupem działki pod budowę domu, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jaki można uzyskać w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta. Jeśli nie został uchwalony, trzeba będzie sprawdzić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W takich dokumentach, które są powszechnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych, znajdują się szczegółowe wytyczne w zakresie warunków zabudowy, w tym rodzaj dopuszczalnej zabudowy na działce. Będziesz wiedzieć, czy pozwoli ona na wybudowanie domu, który sobie wymarzyłeś.

 

Księga wieczysta działki

Dobrym źródłem informacji o działce jest księga wieczysta. Pozwala ona sprawdzić jej adres, powierzchnię czy personalia właściciela. Zobaczysz, czy sprzedający rzeczywiście ma do niej pełne prawo. W księdze wieczystej mogą znajdować się też wpisy dotyczące ewentualnych obciążeń działki, np. hipoteką czy roszczeniami i prawami osób trzecich. Lepiej o nich wiedzieć przed zakupem działki, bo zmiana właściciela powoduje, że nabywca jest do nich zobowiązany.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Co warto wiedzieć przed zakupem działki pod budowę domu?

5 błędów, których warto unikać, kiedy chcesz kupić mieszkanie/dom

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Co warto wiedzieć przed zakupem działki pod budowę domu?

Jak liczyć wkład własny przy zakupie nieruchomości lub zakupie i wykończeniu/remoncie, budowie