Zakup czy wynajem powierzchni komercyjnych – co jest lepsze dla firmy

Zakup czy wynajem powierzchni komercyjnych – co jest lepsze dla firmy

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później stanie przed pytaniem wynająć, czy zdecydować się na zakup lokalu użytkowego, powierzchni biurowej, sklepu czy lokalu usługowy innego typu. Wielu przedsiębiorców skłania się ku drugiej opcji, czyli stawia na zakup lokali komercyjnych. Okazuje się jednak, że niektórych przypadkach wynajem powierzchni biurowej lub innej komercyjnej to o wiele korzystniejsza opcja. Jakie rozwiązanie i w jakich sytuacjach wybrać?

Spłacać kredyt i być właścicielem biura, czy co miesiąc płacić czynsz za użytkowanie powierzchni komercyjnej? Odpowiedź wydaje się jasna. Z punktu widzenia finansowego o wiele bardziej opłacalny jest zakup nieruchomości, która staje się własnością firmy. Ze stymulacji kosztów prowadzenie działalności gospodarczej wynika, że takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne i to bez względu na to, czy lokal użytkowy chcemy zakupić w Warszawie, czy w mniejszym mieście. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości komercyjne, czyli zakup, może mieć też swoje wady.

Sytuacja finansowa firmy, etap jej rozwoju, potrzeby co do powierzchni, aspekty podatkowe i bezpieczeństwo –

to kluczowe sprawy przy podejmowaniu decyzji czy powierzchnię komercyjną kupić czy wynająć – wyjaśnia doradca ds. nieruchomości Magda Borys z Wilsons Nieruchomości prowadząca wynajem nieruchomości komercyjnej w Warszawie

Kiedy wynajem powierzchni komercyjnej jest opłacalny?

Wynajem biura czy miejsca na lokal użytkowy to opłacalne rozwiązanie kiedy sytuacja przedsiębiorstwa nie jest stabilna, gdyż wynajem wymaga mniejszych nakładów finansowych na start. Firma nadal się rozwija i ważna jest dla niej elastyczność. W takiej sytuacji nieruchomość na własność stanowi dla firmy obciążenie.

Magda Borys z Wilsons Nieruchomości odradza zakup lokali użytkowych na własność tym firmom, które dopiero wchodzą na rynek i budują swoją pozycję. W tym przypadku lepszą opcją jest wynajem powierzchni biurowej n.p.. Prościej z niego zrezygnować i zamienić wynajmowaną powierzchnię na większą lub zmienić lokalizację na bardziej prestiżową.

Na wynajem lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej powinny zdecydować się również te firmy, które nie mają lub też mają niewielką zdolność kredytową. W ich przypadku zakup nieruchomości komercyjnej opłacany jest tylko w momencie płatności za całość gotówką. Takie transakcje nie zdarzają się jednak często, większość przedsiębiorców finansuje zakup powierzchni biurowych z kredytów bankowych (przynajmniej część transakcji).

Kiedy zakup powierzchni komercyjnej jest opłacalny?

Patrząc z perspektywy długofalowej optymalnym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla biznesu jest zakup powierzchni biurowej. Przy obecnych warunkach kredytowych możliwe jest, że miesięczna rata będzie niższa od ponoszonych kosztów najmu. Jako korzyści finansowe posiadania własnego lokalu usługowego lub biura wymienia się również kwestie podatkowe. Właściciel nieruchomości komercyjnej może odliczyć podatek VAT, a dodatkowo zmniejszyć obciążenia podatkowe korzystając z amortyzacji nieruchomości. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na leasing nieruchomości, mogą także skorzystać z tego, że VAT nie jest opłacany z góry, ale doliczony do każdej raty.

Ochota – dobry przystanek dla biznesu

Zagadnienia finansowe to nie jedyna korzyść z posiadania na własność nieruchomości komercyjnych. Lokalizacja w dobrych punktach tak jak np. lokal usługowy w sąsiedztwie ulic Inflanckiej i Pokornej  będą stanowić inwestycję, z której z czasem można uwolnić kapitał, jednocześnie nie tracąc możliwości korzystania z atrakcyjnej powierzchni. Nieruchomość będącą własnością przedsiębiorstwa można wynająć lub sprzedać, powiększając kapitał firmy. Jak wskazują dane, przy sprzedaży nieruchomość w większości przypadków niemal cały koszt zakupu biura zwróci się, a przy dobrych cenach na rynku, można nawet zarobić. Wynika to z tego, że wartość lokali usługowych i biur z biegiem lat rośnie.

Opłacalność dla firmy najmu lub zakupu powierzchni komercyjnej zależy od wielu czynników. Trudno jasno wskazać konkretne rozwiązanie dla teoretycznego biznesu, ponieważ każde przedsiębiorstwo potrzebuje innego typu lokalu, w innej lokalizacji, z innym metrażem i z innymi rozwiązaniami architektonicznymi. Istotny jest również czas obecności firmy na rynku, etap jej rozwoju oraz stan finansów. Przedsiębiorca przed podjęciem ostatecznej decyzji ma więc wiele kwestii do przeanalizowania.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Zakup czy wynajem powierzchni komercyjnych – co jest lepsze dla firmy

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Zakup czy wynajem powierzchni komercyjnych – co jest lepsze dla firmy

Sprawdź 10 punktów checklisty, zanim wynajmiesz wymarzone biuro