Skąd przedsiębiorca ma wziąć pieniądze na zakup pieniądze na zakup powierzchni biurowych/magazynowych?

Skąd przedsiębiorca ma wziąć pieniądze na zakup pieniądze na zakup powierzchni biurowych/magazynowych?

Zakup nieruchomości to dla przedsiębiorstwa spora korzyść. Nie tylko samo może korzystać z powierzchni, ale także ją wynajmować i czerpać z tego zyski. Kiedy przedsiębiorstwo dysponuje dużym majątkiem, sprawa jest prosta – nieruchomość nabywa za gotówkę. Jednak taka forma transakcji na polskim rynku jest rzadkością, o wiele częściej biznesmeni wybierają alternatywne rozwiązania.

Skąd wziąć pieniądze na zakup nieruchomości komercyjnej czy powierzchni magazynowej?

Brak zaplecza finansowego

Większość przedsiębiorców chcących zakupić lokal usługowy, powierzchnię magazynową czy biurową nie posiada tak dużego zaplecza finansowego aby sfinalizować zakup za gotówkę. Wobec tego firmy szukają innych źródeł, z których mogłyby pozyskać pieniądze na inwestycje. Sławomir Molski z Wilsons Nieruchomości jako najczęściej wybierane rozwiązanie wskazuje kredyty.

Kredyt inwestycyjny dla firmy

Jednym ze źródeł pozyskania pieniędzy na zakup nieruchomości czy powierzchni magazynowej dla przedsiębiorcy jest kredyt inwestycyjny. Ten rodzaj kredytu udzielany jest jednak tylko wybranym przedsiębiorcom. Banki, przyznają go firmom posiadającym doświadczenie w prowadzonym biznesie oraz mogących się pochwalić długą historią działania na rynku. Aby go otrzymać, trzeba spełnić szereg warunków m.in. pochwalić się dobrą kondycją finansową, mieć wysoką zdolność kredytową, posiadać odpowiednie zabezpieczenie kredytu oraz przygotować biznesplan.

Spółka celowa jako sposób na sfinansowanie zakupu powierzchni biurowej

Uzyskanie kredytu na nieruchomość dla firmy nie jest proste. Banki niechętnie przyznają je małym przedsiębiorcą dopiero zaczynającym swoją działalność na rynku. Dla takich firm dobrą alternatywą jest staranie się o kredyt inwestycyjny za pomocą spółki celowej, powołanej do realizacji konkretnych celów postawionych przez swoich wspólników. W takiej sytuacji bank nie wymaga dysponowania konkretnym stażem działalności w branży – wyjaśnia Sławomir Molski z Wilsons Nieruchomości.

Spółka celowa może przybrać różne formy organizacyjno-prawne: spółki osobowej ( spółka jawna , komandytowa, komandytowo-akcyjna), spółki kapitałowej ( spółka z o.o. , akcyjna). Wybór formy zależy od wielu kryteriów, które wynikają z aktualnych regulacji prawnych i podatkowych, a także wybór formy powinien być dostosowany do specyfiki projektu i do jego celów.

Spółka celowa (SPV) jest wyposażona w kapitał i środki na wykonanie konkretnego zadania, w tym wypadku zakup nieruchomości. Spółka celowa, inaczej spółka specjalnego przeznaczenia, powoływana jest przez właścicieli przedsiębiorstwa i występuje do banku o kredyt na nieruchomość pod wynajem lub na siedzibę. Jako zabezpieczenie bank wymaga jedynie umowy najmu, która zostanie podpisana z przyszłymi najemcami. Tylko ten dokument jest poddawany w ocenie zdolności kredytowej spółki celowej. Umowę najmu zawiera się pomiędzy spółką celową a swoją firmą.

Z punktu widzenia finansowania do zalet spółki celowej zależy m. in. możliwość zaciągania większych kredytów w stosunku do przedsiębiorstwa macierzystego, a samo kredytowanie nie odbywa się w oparciu o przeszłość finansową (tzw. kredytowanie bez życiorysu).

Spółka celowa jako sposób na finansowanie nieruchomości komercyjnych

Leasing to drugi najpopularniejszy sposób finansowania przez przedsiębiorców zakupu nieruchomości. W leasing można wziąć różne typu budynków – produkcyjne, handlowe, biurowe, usługowe. Podstawą leasingu nieruchomości jest to, że jedna ze stron umożliwia drugiej odpłatne wykorzystywanie określonej rzeczy. Na pierwszy rzut oka ta forma finansowania zakupu nieruchomości nie różni się od najmu, ale należy pamiętać, że umowa leasingu przewiduje przeniesienie praw własności do lokalu na leasingobiorcę. To, kiedy prawa własności zostaną przeniesione, uzależnione jest od modelu leasingu jaki został wybrany.

W przypadku nieruchomości opcje są dwie: leasing operacyjny lub leasing finansowy. Ten pierwszy oznacza, że nieruchomości komercyjne na czas trwania umowy pozostaje w majątku leasingodawcy i zmiana właściciela jest możliwa dopiero po zakończeniu umowy i wykupie. W przypadku leasingu finansowego nieruchomość staje się środkiem trwałym leasingobiorcy już w momencie zawarcia umowy, a przedsiębiorstwo zostaje właścicielem nieruchomości wraz z zapłaceniem ostatniej raty.

Sposób finansowania zakupu nieruchomości jest kilka. Przedsiębiorca może kupić lokal za gotówkę, na kredyt lub wziąć w leasing. Każda z tych opcji ma swoje zalety, ale ma i wady. Nawet ta, która z pozoru wydaje się najlepsza, w danej sytuacji i momencie działania przedsiębiorstwa nie musi być dla niego najkorzystniejsza. Jeśli nie chce się popełnić błędu, warto o źródłach finansowania porozmawiać zarówno z doradcą ds. nieruchomości, jak i doradcą kredytowym.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Skąd przedsiębiorca ma wziąć pieniądze na zakup pieniądze na zakup powierzchni biurowych/magazynowych?

Jak bezboleśnie wynajmować mieszkania i jeszcze na tym zarabiać?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Skąd przedsiębiorca ma wziąć pieniądze na zakup pieniądze na zakup powierzchni biurowych/magazynowych?

Moje pierwsze biuro: kupić nowe, stare czy wynająć?