Najważniejsze cechy dobrego doradcy ds. nieruchomości – jak znaleźć dobrego pośrednika?

Najważniejsze cechy dobrego doradcy ds. nieruchomości – jak znaleźć dobrego pośrednika?

Specyfika transakcji na rynku wynajmu oraz sprzedaży nieruchomości – zarówno pierwotnym, jak i wtórnym – sprawia, że sporo osób decyduje się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Czym kierować się przy wyborze agenta nieruchomości? Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości – czym się zajmuje?

Głównym zadaniem agenta nieruchomości jest ułatwienie klientowi transakcji sprzedaży, kupna lub wynajmu nieruchomości. Zakres obowiązków takiego pośrednika jest bardzo szeroki. Obejmuje takie czynności jak m.in.:

  • wyszukiwanie nieruchomości, które odpowiadają preferencjom klientów,

  • szukanie nabywcy lub najemcy na daną nieruchomość,

  • przygotowanie nieruchomości do sprzedaży czy wynajmu – tzw. home staging,

  • przygotowanie oferty sprzedaży, kupna lub wynajmu nieruchomości wraz z wykonaniem profesjonalnej sesji zdjęciowej oraz publikacji na portalach internetowych,

  • kompleksowe doradztwo w kwestiach związanych z rynkiem nieruchomości, sprawach formalnych, finansowych oraz kredytowych,

  • pozyskiwanie informacji dotyczących stanu prawnego nieruchomości, stanu technicznego, kosztów eksploatacji etc.,

  • umawianie spotkań między stronami transakcji i udzielanie klientom wsparcia w tym obszarze,

  • nadzorowanie przebiegu transakcji,

  • poszerzanie bazy nieruchomości,

  • budowanie dobrych relacji z klientem.

    monety-dom-sprzedaz-kupno

Dobry agent nieruchomości – jakie cechy charakteru powinien posiadać pośrednik?

Lista cech, które pomogą wybrać dobrego pośrednika nieruchomości, jest dość długa. Oto najważniejsze cechy agenta nieruchomości:

  1. Posiadanie wiedzy z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i nie tylko.

Od kilku lat osoby, które pragną zostać agentem nieruchomości, nie muszą mieć ani ukończonych odpowiednich studiów podyplomowych, ani zdawać państwowego egzaminu. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby agenci nieruchomości mieli duże doświadczenie oraz dysponowali rozległą wiedzą, która jest nieustannie aktualizowana. Skuteczność działań agenta w ogromnej mierze zależy od tego, na ile dobrze zna rynek nieruchomości. Ponadto w zawodzie tym niezbędna jest również wiedza z zakresu copywritingu sprzedażowego, fotografii oraz architektury. Wypada tu mieć też na względzie opinie na temat agencji, która zatrudnia pośrednika.

  1. Świetna organizacja pracy jest niezbędna w pracy agentów nieruchomości.

Praca w branży pośrednictwa daleko odbiega od standardowej pracy na etacie. Osoby chcące pracować w branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami muszą być dyspozycyjne i nastawione na pracę w nienormowanych godzinach, wykazując się przy tym dużą samodzielnością. Niewiele jest zawodów dających tak dużą swobodę działania. Niezwykle istotne jest zatem to, aby pośrednik nieruchomości potrafił sobie radzić w takich realiach. Ogromna samodyscyplina i umiejętność zarządzania sobą w czasie jest absolutnie kluczowa w zawodzie pośrednika nieruchomości.

  1. Otwartość i elastyczność wobec klientów..

Specyfika omawianej profesji wymusza na pośrednikach takie cechy jak elastyczność oraz otwartość na nowinki technologiczne i nowe rozwiązania marketingowe. Mówiąc innymi słowami, agent nieruchomości powinien dostosowywać się do warunków na rynku nieruchomości oraz trendów, jakie się na nim pojawiają.

  1. Indywidualne podejście do klienta, komunikatywność.

Każda transakcja jest inna i nierzadko wiąże się z koniecznością sprostania bardzo wyśrubowanym wymogom klientów. Wymaga zatem indywidualnego podejścia oraz szczerego i uczciwego stawiania sprawy. Solidny pośrednik nieruchomości wie, kiedy zachęcić klienta do skorzystania z danej propozycji, a kiedy przestrzec go przed niektórymi ofertami.

praca-z-klientem-kubek-laptop

  1. Zdolności interpersonalne.

Aby zostać dobrym pośrednikiem nieruchomości trzeba również mieć wiele z dyplomaty. W zawodzie tym niezbędne są takie cechy jak komunikatywność, umiejętność prowadzenia rozmów i negocjacji oraz wysoka kultura osobista. Posiadanie kompetencje miękkich jest cenione tak samo, jak fachowa wiedza w zakresie rynku nieruchomości i profesjonalizm.

  1. Określona specjalizacja.

Specjalizowanie się w określonym typie nieruchomości jest istotnym elementem procesu budowy osobistej marki doradcy. Co prawda oznacza to zawężenie grona nowych klientów, ale z drugiej strony łatwiej wyrobić sobie opinię eksperta branży nieruchomości.

Jak znaleźć najlepszego doradcę ds. nieruchomości?

Szukając pośrednika w obrocie nieruchomościami, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jego wiarygodność. W zależności od formy prowadzonej działalności agent nieruchomości musi figurować on w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym.

klucz-do-mieszkania-w-drzwiach

Od pośrednika nieruchomości oczekuje się również doświadczenie – czyli staż w branży nieruchomości. Ponadto trzeba uzyskać informacje dotyczące sposobów promocji oferty, metod komunikacji z potencjalnymi klientami oraz współpracy z innymi pośrednikami.

Nawiązanie współpracy jest w niemałym stopniu zależne od warunków finansowych, dlatego przed jej rozpoczęciem warto porozmawiać o wynagrodzeniu, jakim jest prowizja pośrednika nieruchomości . Oczywiście konieczne jest dokładne zapoznanie się z umową.

W tym przypadku między pośrednikiem a klientem zawarta zostaje umowa na wyłączność albo otwarta. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest taka, że na mocy umowy na wyłączność klient powierza pieczę nad transakcją tylko jednemu pośrednikowi. Z kolei przy umowie otwartej w rachubę wchodzi współpraca z dowolną liczbą pośredników. W praktyce transakcja przebiega sprawniej przy umowach na wyłączność.

umowa-klucze-dlugopis

Chcesz sprawdzić, jak wygląda praca agenta nieruchomości w praktyce? Skontaktuj się z https://wilsons.pl/. Spotkajmy się – opisz, czego potrzebujesz, a nasz doświadczony pośrednik spróbuje Ci pomóc.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Rachunek powierniczy jako zabezpieczenie kupującego

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Najważniejsze cechy dobrego doradcy ds. nieruchomości – jak znaleźć dobrego pośrednika?

Czy warto podpisać umowę na wyłączność?