Inteligentne mieszkanie/dom

Inteligentne mieszkanie/dom

Inteligentne domy czy inteligentne mieszkania nie są już tylko futurystyczną wizją naukowców i wynalazców. To rzeczywistość, z której możemy korzystać. Czym jest tak zwany smart home i jak jego domownicy mogą korzystać z inteligentnych systemów, które można w nim zainstalować?

Czym jest inteligentny dom czy mieszkanie?

Przez pojęcie domu czy mieszkania inteligentnego należy rozumieć lokal wyposażony w sieć urządzeń, detektorów i czujników, które są podłączone pod jeden, centralny system zarządzania. Użytkownik – właściciel obiektu czy każdy domownik może sterować funkcjami takich instalacji z centrali, ale i coraz częściej przy użyciu aplikacji mobilnych i komputerowych programów. Inteligentny dom lub mieszkanie ma sprzyjać zwiększaniu komfortu domowników, ale i ograniczaniu zużycia prądu, wody czy gazu. Dba też o bezpieczeństwo, np. gdyby został zaprószony ogień, a czujnik dymu wykryje to, szybko uruchomi procedurę awaryjną, alarmując w pierwszej kolejności wszystkie osoby znajdujące się w budynku – sygnałem akustycznym i wizualnym. 

Dzięki takim domom i mieszkaniom nie ma już problemu, że zostawimy włączone do kontaktu żelazko – system odetnie prąd i udaremni ryzyko pożaru. Inteligentne rolety zasłonią okna po zmierzchu, a żarówki włączą się, gdy wykryją na przykład ruch w danym pomieszczeniu. Właściciele domów i mieszkań mogą na odległość sterować oświetleniem, ogrzewaniem, alarmem i monitoringiem oraz wieloma innymi funkcjami. 

Dwa elementy domów i mieszkań inteligentnych

Z jednej strony lokale mieszkalne spełniające wymagania domów inteligentnych, samodzielnie mają zarządzać obiektem, choć w oparciu na zadanych wcześniej i zaprogramowanych przez użytkownika parametrach. Z drugiej strony dom inteligentny stwarza mieszkańcom dostęp do urządzeń, jakie się w nim znajdują, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywa właściciel. Służyć może do tego wygodna aplikacja zainstalowana na smartfonie. 

Czy można samodzielnie stworzyć dom inteligentny?

Choć na rynku nie brakuje firm, które zajmują się budową domów inteligentnych i dostosowaniem mieszkań do tego, by miały standard mieszkania inteligentnego, to wiele prac można wykonać na własną rękę. Inteligentna technologia nie musi być równoznaczna ze skomplikowanymi pracami w domu. W rzeczywistości często tylko wystarczy zainstalować inteligentną żarówkę w swoim żyrandolu czy lampie, by móc później sterować jej pracą ze smartfona. 

Wiele systemów, urządzeń i tym podobnych wyposażonych jest w czujniki, które współpracują z centralą domową. Takie czujniki przesyłają informacje do centrali, która je przetwarza i przekazuje do urządzeń w formie komend. Moduły wykonawcze realizują polecenia, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania mieszkania. 

Idealny moment na dom inteligentny

Inteligentny dom może korzystać z modułów bezprzewodowych, co pozwala na wyposażenie go w nowe urządzenia bez konieczności przebudowy obiektu, lub też bazować na przewodowych czujnikach i centrali. Jeśli planowany jest remont mieszkania lub dom znajduje się na etapie budowy, można zaplanować rozmieszczenie czujników dymu i czasu, rozmieścić elementy sterujące opuszczaniem i podnoszeniem rolet czy poprowadzić przewody na potrzeby stworzenia systemu monitoringu dla alarmu domowego. To idealny na to moment. 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Inteligentne mieszkanie/dom

Jak pomagamy klientom przy wyborze kredytu hipotecznego?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Inteligentne mieszkanie/dom

5 błędów, które warto unikać, kiedy chcesz kupić mieszkanie/dom