Czy warto podpisać umowę na wyłączność?

Czy warto podpisać umowę na wyłączność?

Przy sprzedaży nieruchomości, m.in. domu, mieszkania czy działki budowlanej, możesz podpisać z wybranym agentem lub biurem nieruchomości, takim jak wilsons.pl, umowę pośrednictwa na wyłączność. Co oznacza umowa pośrednictwa na wyłączność i czy z perspektywy samego zbywcy jest to opcja warta rozważenia?

Dwa typy umów pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Kiedy właściciel mieszkania albo innej nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż kieruje swoje kroki do biura nieruchomości, agent może mu zaproponować dwa rodzaje umów dla podjęcia współpracy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Może być to umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości otwarta, jak i umowa na wyłączność.

Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – bez względu na to, czy chodzi o umowę otwartą, czy jest to umowa na wyłączność – musi być zawarta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Tego wymagają przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Należy mieć jednocześnie na uwadze, że przepisy dopuszczają również podpisanie umowy pośrednictwa drogą elektroniczną – ale wyłącznie w wypadku, gdy została ona podpisana przez strony zawierające umowę kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

dokumenty-podpisanie-umowy-dlugopisy

Przy otwartej umowie pośrednictwa w stosunku do tego samego mieszkania czy domu klient może mieć ich kilka, natomiast, jak sama nazwa wskazuje, umowa na wyłączność podpisywana jest jedna z danym biurem i to ono zajmuje się od początku do końca transakcją. W przypadku umowy z klauzulą wyłączności to agent szuka klientów, umawia ich na oglądanie nieruchomości, współpracuje i kontaktuje się osobiście z klientem. Innymi słowy, nie ma możliwości zawarcia umów na wyłączność z kilkoma biurami, ale nie oznacza to, że nie można dokonać sprzedaży samodzielnie, bez udziału pośrednika.

Sprzedaż w interesie agenta i sprzedającego nieruchomość

Podpisanie umowy na zasadach wyłączności jeszcze bardziej mobilizuje do efektywnego działania agenta nieruchomości. Klauzula wyłączności przekłada się na duże zaangażowanie pośrednika w wykonywane czynności. Może sobie pozwolić na to, że poświęci temu maksymalnie wiele czasu i jeszcze bardziej może się zaangażować w promocję oferty.

klucze-do-mieszkania

Jeśli agent doprowadzi do sprzedaży mieszkania, otrzyma swoje wynagrodzenie w postaci zapłaty prowizji, a jego wysiłki na pewno nie pójdą na marne. Powiązanie interesu sprzedającego i agenta jest dobrym pomysłem z tego punktu widzenia.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że agenci podpisujący umowy z klauzulą wyłączności z klientami, zgodnie z istniejącymi standardami zawodowymi, muszą podejmować działania, dzięki którym będą mogli w możliwie jak najszerszy sposób wyeksponować mieszkanie.

Jedna osoba do kontaktu

Właściciel nieruchomości nie musi na co dzień odbierać kilku telefonów od różnych pośredników, z którymi wspólnie realizują proces sprzedaży mieszkania czy domu, jeśli zostanie podpisana umowa na wyłączność. Taka umowa powoduje, że możesz utrzymywać kontakt tylko z jednym ekspertem i z nim się umawiać np. na prezentację oferty potencjalnym nabywcom.

monety-dom-sprzedaz-kupno

Zwiększenie wiarygodności oferty sprzedaży

Jeśli potencjalni kupujący widzą w serwisach ogłoszeniowych kilka różnych ofert tego samego mieszkania, mają wrażenie chaosu informacyjnego. Mogą odnieść wrażenie, że sprzedającemu bardzo zależy na zbyciu nieruchomości i będzie skłonny do daleko idących negocjacji cenowych. Jedna propozycja z jednego biura kojarzy się z ekskluzywnością, ofertą niepowtarzalną, dostępną na wyłączność tylko w wybranym biurze nieruchomości.

pudla-nowy-dom-mieszkanie-rodzina

Dla agencji podpisanie umowy na wyłączność jest sytuacją pożądaną. Agent zmotywowany jest do większej aktywności, wykupowania promowanych ofert sprzedaży w mediach, kupowania banerów reklamowych np. na balkon nieruchomości, ale i do realizowania na przykład profesjonalnej sesji zdjęciowej mieszkania.

Wszystkie te nakłady poniesione na przygotowanie oferty i jej promowanie częściowo się zwrócą, dzięki prowizji. Sprzedający przy podpisywaniu takiej umowy może złożyć na barki biura nieruchomości wszystkie kwestie związane z efektywną promocją swojej oferty.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Czy warto podpisać umowę na wyłączność?

Najważniejsze cechy dobrego doradcy ds. nieruchomości – jak znaleźć dobrego pośrednika?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Czy warto podpisać umowę na wyłączność?

Jak wygląda praca agenta nieruchomości?